Избрани Новини
Политолози очакват още оставки
Според Геновева Петрова от "Алфа Рисърч" три са възможните варианти за обяснение на отстраняването на транспортния министър.
Възможно е да се повтаря ситуацията с правителството на Иван Костов, когато по средата на мандата бяха сменени няколко министри без обяснение, а в обществото останаха съмненията за корупция и злоупотреби.
Другото валидно обяснение е кадровите смени вчера да са резултат от вътрешно преразпределение на позиции в ГЕРБ, доколкото се появиха твърдения, че вече има оформени лобита и твърде възможно е някое от тях да е успяло да надделее, коментира Петрова. Тя предположи, че решението на премиера може да е плод на спонтанната му реакция за нечие действие или бездействие.
Политологът не изключи връзка между промените в кабинета и предстоящите избори, но няма обяснение каква точно е тя. Перманентните и непрекъснати промени в кабинета, каквито досега не е имало, за пореден път показват, че тезата на ГЕРБ за силен екип не издържа.
За политолога Татяна Буруджиева целта е отвличане на вниманието от разговора за качеството на управлението и дупката в бюджета, както и опит на премиера Бойко Борисов да потвърди имиджа си на човека, който има последната дума и знае какво прави. Тя смята, че Александър Цветков и Марий Косев са "бушоните", които изгърмяха, за да се снемат каквито и да било обвинения от премиера Борисов, който вероятно ще се кандидатира за президент, и от потенциалния му наследник Симеон Дянков.
Буруджиева прогнозира, че "водовъртежът на ошашкване" на хората с логични или не смени в правителството ще продължи. В такава ситуация обаче хората престават да мислят и търсят спокойствие - тогава заради страх от "новото" ще предпочетат да гласуват за "познатото" в лицето на ГЕРБ, което знаят какво може да им причини, смята политологът.
"Управляващите са пред издънване в бюджета, а в същото време страдат от синдрома, че трябва да дадат пари, за да спечелят изборите, като еднократната помощ на пенсионерите и това ги вкарва в хаотични, нелогични действия", каза още Буруджиева.
Столичният КАТ и Патентното ведомство също останаха без шефове вчера. От структурата, която регистрира патенти, запазени марки и изобретения, си отиде Костадин Манев. Адвокатът беше назначен през 2005 г. от тогавашния премиер Сергей Станишев. Мотиви за отстраняването му не се съобщават.
Отново без мотиви беше пенсионирано и цялото ръководство на КАТ - София. Освободени са шестима души - шефът Ваньо Стоевски, заместникът му Тенчо Тенев, началникът на отдел "Видеонаблюдение" Любка Маринова и Чавдар Авджиев. Пенсионирани са още двама служители от ръководството. Според БТА тази стъпка е предприета с мотива "промяна на климата". "Не са ми представили никакви мотиви за това решение.
Явно смятат, че съм изчерпан, въпреки че не се смятам за такъв и не съм навършил пределна възраст. Нямам никакви притеснения, тъй като не съм участвал в никакви корупционни практики и схеми", коментира пред "Медиапул" Стоевски. "Явно, че министърът не ме оценява, но това не означава, че няма да си намеря място, където да ме оценят", добави Стоевски.