Депутатите скъсани на матурата

Архив Варна

21-05-2011, 07:48

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Колко са грамотни или по-скоро неграмотни родните парламентаристи, може да се види от публикация във в. „Монитор”.

Изданието  публикува днес представеното вчера проучване за политическата реч, направено от преподаватели по българска филология в Софийския университет и студенти. Те са провели анкети с 5 тестови въпроса за правописни норми сред 10 народни представители от различни партии. „Някои депутати нямаше да изкарат матурата по български език, на която се явиха зрелостниците във вторник”, става ясно от проучването.


Когато на матурата се паднат подобни въпроси, абитуриентите ги считат за лесни, защото такива неща се учат още в 8 клас, разказаха филолозите.

Първият въпрос към депутатите бил: „Как е правилно да с напише: 130 депутата или 130 депутати.“

Двама са сгрешили правописа на длъжността си. Седмина от анкетираните сгафили на втория въпрос и заявили, че е правилно да се каже „Вие сте ходил, господин депутат”, вместо да оградят в теста правилното „ходили”. Двама народни избраници пък пропуснали тиренцето в „министър-председател”, а петима не знаели, че е правилно да се напише „деветка”. В думите „вървяли” и „голями” няма правописна грешка, смятат трима от парламента.

Само двама души са се справили без грешка с елементарния тест и те били от ГЕРБ и БСП. Изследователският екип не назова имената на неграмотните, защото условието било анкетата да е анонимна. „Няма езикова норма, при която българските политици да не допускат отклонения”, обобщи ръководителят на проекта д-р Владислав Миланов.
Студентите засекли и много диалектни форми в речта на политиците.

Някои политици измислили дори и нови съществителни имена в родния си език, отбелязаха филолозите. „Входираме” за пръв път в езика използва депутатът Искра Фидосова, а „приоритизирането” е творение на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Качват в нета всички бисери

Много от депутатските бисери и клишета могат да се намерят в интернет страницата http://political.
webclark.org. В портала студенти и преподаватели от Софийския университет са събрали откъси от политическата реторика и журналистическите текстове.