Избрани Новини
„Монитор”: Заключваме парите в банка поне за година
За това как да управляваме парите си в кризата, съветват експерти от страниците на „Монитор”.
Парите на влог носят печалба, ако са „заключени” в банката поне за една година, сметнаха финансови експерти. Според тях заради спадащата доходност по депозитите вложителите излизат на плюс само при период на влога минимум шест месеца. В противен случай инфлацията често „изяжда” лихвата, която банките дават. Затова според финансистите хората започват да се преориентират от краткосрочните спестявания към едногодишните влогове, които носят и по-добра лихва.
Лихвите по едногодишните депозити тръгват от 4,95% и достигат до значителните 8%. При стандартните 6-месечни влогове също може да бъдат намерени продукти с добра доходност.
Добри условия има и в промоционалните оферти на банките. Някои банки предлагат 8,75% за 2-годишен депозит с минимална сума за откриването му 100 лева. Много трезори предлагат атрактивни условия и по т.нар. депозити с растяща лихва. Така по някои влогове може да се получат 8% дори за 1-годишен депозит, но в края на периода.
„Депозитите с по-дълъг срок от 6 до 12 месеца ще стават все по-актуални”, коментира Красен Йотов, икономист в Industry Watch.
През март годишната инфлация достигна 5,6%, стана ясно от данни на НСИ. Тогава се появиха и мнения, че започваме да губим от спестяванията си в банка.
Въпреки това статистиката на БНБ показа, че депозитите на домакинствата продължават да се увеличават с рекордни темпове. Само за времето от януари до март влоговете им в банките са набъбнали с 667 млн. лева. и към края на март депозитите достигат рекордните 2817 млрд.лв.
1,303 млрд. лева са средствата, натрупани във фонда за гарантиране на влоговете в банките към края на март, става ясно от сайта на структурата. От там припомнят още, че задължителните премийни вноски за 2011 г. са били в размер на 195,1 млн. лева и всички банки са ги превели в срок.
Малките депозити на домакинствата намаляват значително за едно тримесечие, става ясно от данните на БНБ към края на март 2011 г. За сравнение влоговете на домакинствата на по-крупни суми между 100 хил. лева и 200 хил. лева се увеличават. В края на месец март броят им е бил 14 470, а в края на 2010 г. - 13 303. Ръстът е с 1167.
Данните на БНБ показват, че домакинствата, които са скътали в трезорите над 1 млн. лева, също расте.