Бизнесът настоява за пазарни правила в здравеопазването

Архив Варна

27-05-2011, 06:41

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Бизнесът за пореден път настоя да бъде премахнат монополът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

"Искаме да има повече пазар, повече участие на доброволните здравни фондове", заяви Евгений Иванов, изп. директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) след заседанието на съвета за тристранно сътрудничество, разказва "Дневник".

На него правителството, работодателите и синдикатите обсъдиха концепцията за по-добро здравеопазване, която беше приета преди половин година от кабинета.

Документът утвърждава здравната каса като "единствена институция, разпределяща средствата от задължителното здравно осигуряване".

Това означава, че както и досега частните фондове ще останат само в полето на доброволното осигуряване, а задължителните вноски на българите ще отиват само в НЗОК. Концепцията предвижда още клиничните пътеки да бъдат заменени с диагностично свързани групи, за да се контролират по-добре разходите.

"Концепцията е стъпка в правилната посока, въпреки че носи пороците на старите виждания", каза Иванов. "Думата пазар отново е забранена като мръсна. В момента при пакет от 30 лв. месечно в доброволен фонд получавам безплатно неограничен брой прегледи при специалист. Частният фонд следи кому колко се дава.

А в държавната система се осигуряваме и не получаваме нищо", даде пример той. "Искаме пациентът да има право на избор дали иска да се осигурява в доброволен фонд, или всичко да отива в здравната каса", добави Иванов.

Министърът на здравеопазването Стефан Константинов, който представи концепцията пред социалните партньори, заяви, че всички са я подкрепили и че "сегашният солидарен модел остава и трябва да се доразвива".

Той добави, че концепцията ще продължи да се изпълнява и през ноември ще се преценят постигнатите резултати. Тогава ще се направят предложения за промени и тя може да бъде актуализирана, каза Константинов. Той увери, че и през 2012 г. здравната осигуровка ще остане 8%.

Константинов заяви още, че работодателите и синдикатите са го подкрепили за пълната забрана за пушене на обществени места, но не било дискутирано кога ще се случи това. Желанието на министъра е това да стане от 2012 г., но последните изказвания на премиера Бойко Борисов по въпроса обаче отложиха налагането на забраната по-скоро за 2013 г.

Организацията на Алексей Петров в спор с КРИБ

Обсъждането на критериите за това кои работодателски организации да имат правото да бъдат национално представителни и да участват в диалога с правителството отново предизвика конфликт между Съюза за стопанска инициатива (ССИ), чийто изп. директор е обвиняемият по делото "Октопод" Алексей Петров, и КРИБ. Далеч преди края на вчерашното заседание на тристранката от него ядосан излезе Аднан Лидиянов от ССИ и обвини изп. директор на КРИБ Евгений Иванов, че с предложенията си искал да наложи "монопол върху работодателските организации".

По-късно Иванов коментира, че на тристранката нямат място хора, "които не владеят български език и не се придържат към добрия тон". Той обясни, че предложението на КРИБ е национална представителност да имат само организациите, чиито членове осигуряват поне 10% от работните места в частния сектор, което означава минимум 200 хил. работници. Иванов отрече твърдението, че целта е Алексей Петров да бъде изхвърлен от тристранния съвет.