Арестът на Ратко Младич открехва вратата на Сърбия към ЕС

Архив Варна

27-05-2011, 06:53

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Сръбската полиция арестува в сряда издирвания в продължение на години бивш военен лидер на босненските сърби генерал Ратко Младич, с което открехна вратата към еврочленството на страната.

Младич е обявен за издирване от Международния трибунал на ООН за бивша Югославия за извършване на геноцид и военни престъпления по време на войната в Босна и Херцеговина (1992-1995 г.), пояснява "Дневник".

Залавянето му бе поставяно като задължително условие за Сърбия, ако иска да се присъедини към Европейския съюз. Сръбската полиция е арестувала Младич по анонимен сигнал и ДНК анализ е потвърдил самоличността му.

Обвиненият в клането на близо 8000 мюсюлмански мъже и момчета в град Сребреница и жестоката обсада на Сараево, продължила 43 месеца, е бил заловен във вила на негов братовчед в село Лазарево, близо до североизточния град Зерянин. Младич се е укривал под името Милорад Комадич. Според участниците в задържането той е изглеждал много по-възрастен. "Трудно някой би го разпознал", заяви представител на полицията, цитиран от "Ройтерс".

"От името на Република Сърбия мога да обявя арестуването на Ратко Младич. В ход е процедура по екстрадирането му", обяви сръбският президент Борис Тадич на извънредна пресконференция вчера и незабавно получи овации от цял свят, че страната му все по-уверено върви към своето европейско бъдеще.

Пазарите също реагираха положително. След ареста динарът поскъпна с над 1%. Очаква се екстрадирането на Младич в Хага да стане до седмица, след като бъдат спазени юридическите процедури, изисквани от сръбското законодателство.

Според анализатори залавянето на Младич е направено в много важен момент, когато страната се надява да получи статут на кандидат за членство в ЕС и да бъде определена дата за начало на предприсъединителните преговори през пролетта на 2012 г.

През октомври 2010 г. ЕС се съгласи да разгледа кандидатурата на Белград за членство като награда за смекчаването на позицията спрямо Косово. За да започнат реалните преговори обаче, бе поставено условие Сърбия да увеличи усилията си за залавяне на издирваните Ратко Младич и Горан Хаджич.

Горан Хаджич, 52-годишен бивш президент на самопровъзгласилата се върху близо една трета от територията на Хърватия Република Сръбска Краина по време на войната в Хърватия (1991-1995 г.), е обвинен във военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Той остава последният от общо 161 обвинени от създаването на Трибунала в Хага през 1993 г.

Реакциите

Арестът на Ратко Младич е много позитивно развитие за Европейския съюз, за съседите на Сърбия, но най-вече за върховенството на закона в самата Сърбия. Семействата на неговите безчислени жертви заслужават справедливост.
Жозе Мануел Барозу, председател на Европейската комисия

Арестът показва, че справедливостта възтържествува. САЩ се надяват Младич бързо да бъде прехвърлен на Трибунала в Хага.
Бен Родес, говорител на Белия дом

Залавянето на обвинения във военни престъпления Ратко Младич е много добра новина за Сърбия и за целия регион. След близо 16 години успешният край на издирването на Младич дава възможност да възтържествува справедливостта и жертвите и техните близки да станат свидетели на справедлива присъда и наказание за престъпленията.
Николай Младенов, министър на външните работи на България

Това е много добра новина и много смело решение на сръбския президент. То доближава Сърбия към интеграция някой ден в ЕС.
Никола Саркози, президент на Франция

Повратна точка, която приветстваме с голямо удовлетворение. Повратна точка, на която се надявахме и чакахме от доста време - повече от 15 години.
Франко Фратини, министър на външните работи на Италия

Можем да започнем да затваряме тази трагична страница от историята на Европа. Горещо поздравявам президента Тадич. Знам колко голяма е решимостта му да се постигне това и знам колко упорито той работи за крайния резултат. Европейските перспективи пред Сърбия днес са по-ясни от когато и да било.
Карл Билд, министър на външните работи на Швеция

Трябва да се оглеждат всички факти около приемането на всяка държава. Това е важен елемент, но той не означава, че арестът на този човек автоматично вкарва Сърбия в ЕС. Нещата не се случват по този начин.
Марк Руте, премиер на Холандия

Поздравявам сръбските власти, арестът е добра новина за  Сърбия, за стабилността на региона и дава нов устрем в процеса на присъединяването на страната към ЕС.
Йежи Бузек, председател на Европейския парламент