Законът не важи в Камчия

Без цензура

28-05-2011, 13:27

Снимка:

© ГРАЖДАНИНЪТ РЕПОРТЕР/ Свилен Димитров

Автор:

СВИЛЕН ДИМИТРОВ

Всичко от Автора

Още с влизането в „Списък на защитените природни обекти на територията на Варненска област”, на сайта на РИОСВ – Варна, първият и най-големият обект е Резерват Камчия (842,10 ха).

Излишно е да споменавам чл. 15 от Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, където съвсем ясно е написано „Забранява се извършването на строителни и монтажни работи в курортните територии на населените места, курортите, курортните комплекси и ваканционните селища по Черноморското крайбрежие от 15 май до 1 октомври. Изключение се допуска само за неотложни аварийно-ремонтни работи.”

Това ни припомня нашият читател Свилен Димитров, който е илюстрирал твърденията си и с много снимки. Ето какво още пише той:

Излишно е да споменавам и, че „В резерватите се забраняват всякакви дейности, с изключение на:

1. Тяхната охрана;
2. Посещения с научна цел;
3. Преминаването на хора по маркирани пътеки, включително с образователна цел;
4. Събиране на семенен материал, диви растения и животни с научна цел или за възстановяването им на други места в количества, начини и време, изключващи нарушения в екосистемите;”.

Изглежда обаче нито едно от двете не важи за Резерват Камчия. Още с влизането в него, навсякъде могат да се забележат гръмките табели „Комплекс Камчия” и съответно никъде – „Резерват Камчия”.

Освен това, на коя да е карта, „Комплекс Камчия” не съществува, за разлика от „Къмпинг Камчия”.

Не съществуват също и добре познатите ни кафяви табелки, показващи посоката към „Резерват Камчия”. Продължавайки по-нататък, в разрез със споменатата по-горе забрана, багери, бетоновози и кранове не спират похода си от и към строителен обект (на снимката по-долу).

Сред десетките корабчета, плаващи по реката се опитвам да забележа някоя интересна птица, но уви. Както е известно, птиците предпочитат спокойните места. Слизайки на плажа, се показва друга гледка. Нов стройтелен обект, на който майсторите боядисват, къртят и шпакловат (на снимките по-долу).

На самия плаж гледката бе потресаваща. Многобройни за сезона туристи, множество шатри и дървени пътища, а растителността – изчистена, на места до корен. Имам си любимо място на плажа, което посещавам всяка година. Сега там нямаше растителност. Миналата година имаше птички по плажа. По-миналата година имаше вода в лагуната. Преди това пък правеха изложения на пясъчни фигури по безлюдния и девствен плаж. Не искам даже да мисля какво ще е догодина.

{gallery}GRAJDANI/2011-05-28-kamchia{/gallery}

Колкото и благородна да е каузата на инвеститорите, строящи детски селища, мисля че не е по-важна от:

- опазване на най-голямата вековна крайречна гора в България, целта на резервата е да се запази нейният естествен вид;

- 258 вида птици, 40 вида риби, 26 вида дребни бозайници, 40 вида дървета.

Освен това, Резерватите се управляват с цел:

1. Запазване на естествения им характер;
2. Научна и образователна дейност и/или екологичен мониторинг;
3. Опазване на генетичните ресурси;
4. Запазване на естествени местообитания и на популациите на защитени редки, ендемични и реликтни видове;
5. Развитие на мрежа от представителни за България и Европа екосистеми и застрашени местообитания.

А не с цел санаториално-оздравителен комплекс!

Как искам да мога да кажа на децата, че ние не сме виновни за това. Как искам да им покажа биоразнообразието по последните запазени места. Нека отбележа, че Камчия все още присъства в списъка на биосферните резервати по програмата "Човек и биосфера" на ЮНЕСКО.