Замразиха и спасиха диригента на “Ал. Невски”

Архив Варна

29-05-2011, 07:23

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Уникална операция при 17 градуса температура на тялото направиха родни лекари.

Втори живот получи Димитър Димитров, диригент на хора към храма "Св. Александър Невски", съобщавас "Стандарт".

В деня на Европа 68-годишният мъж, който от 15 г. страда от хипертония, усетил непоносима болка като удар с кинжал в областта на гърдите.  Бившият преподавател по църковно пеене в Богословския факултет на СУ и ръководител на камерния ансамбъл за църковна музика "Йоан Кукузел" не предполагал, че е получил разкъсване на аортата. При такъв инцидент едва 20% стигат до болница, а всеки втори умира до 48-ия час, сочи статистиката.  Димитров бил закаран с линейка в столичната университетска болница "Св. Анна".  Кардиохирурзите започнали  спасителна операция под ръководството на д-р Гегусков. Сложната интервенция продължила 9 часа. Синовете на диригента - Симеон и Стефан, и съпругата му Августина се молели да стане чудо. За да поставят спасителна протеза,  лекарите смъкнали температурата на пациента с цели 20 градуса.  Това станало със специална машина за около час. Целта била да се намали кръвоснабдяването и да се поддържа само работата на мозъка, обясни шефът на Клиниката по кардиохирургия доц. Владимир Данов. След операцията лекарите възстановили телесната температура.

Три дни след това поддържали  пациента в медикаментозна кома на изкуствено дишане, докато се стабилизират жизнените му показатели. След проведеното лечение Димитров се чувства добре и в понеделник ще бъде изписан. Той ще продължи лечението си в санаториум в Банкя. Вчера на свиждане при него дойде брат му - Русенският митрополит Неофит. 

Основната причина за дисекация на аортата е недобър контрол на хипертонията, обясни доц. Данов. Той уточни, че средно по два такива случая приемат месечно в клиниката. Хората трябва да следят кръвното си, да се пазят от наднормено тегло и лош холестерол, да не пушат, посъветва специалистът, който е работил в няколко водещи немски клиники. Той припомни, че първата операция за спасяване на пациент с разкъсан кръвоносен съд е направена в САЩ през 1953 г.