Избрани Новини
Трайков: България трябва да има алтернативи в енергетиката
България почти няма собствени ресурси за производство на енергия,
стана ясно от изказването на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков пред участниците в заседанието на Комитета по наука и технологии в рамките на Парламентарната асамблея на НАТО, която се провежда в курорта "Златни пясъци".
Над 70% от потреблението на енергия в България се осигурява от вносни източници, което прави страната изключително енергийно зависима, обясни той.
"България трябва да диверсифицира, както източниците си на енергия, така и трасетата, по които ги доставя. Страната ни иска да внася от страни, които не създават проблеми с енергийната сигурност, но това не е лесна работа", каза Трайков.
Той анализира всички енергийни връзки, по които в момента работи Бъглария: вече се изграждат трасета към Гърция и Турция за по-голяма сигурност в кризисни сигуации с доставките на природен газ. "Разглеждаме и възможността за транспортиране на компресиран газ от Азербайджан. Що се отнася до "Южен поток", това е газопровод, който ще диверсифицира маршрута, но не и източника", обясни министърът.
Пред участниците в заседанието Трайков обясни, че в момента Топлоелектрическите централи произвеждат 55% енергията, консумирана в страната, цитира електронното издание на "Дневник". Други 35% идват от АЕЦ, а останалите около 10% са от възобновяеми източници в които ВЕЦ имат дял от 90%. "До 2020 година производство на енергия от възобновяеми източници трябва да достигне 20% от общото количество, каза Трайчо Трайков. Процентът на производство от ВЕЦ ще остане 9 %, вятърната енергия - 7 %, биомасата - 3 % и само 1% ще остане за соларнато енергия". По думите на министъра до 2020г. Не по-малко от 16% от енергийните нужди на страната трябва да бъдат покривани от възобновяеми източници.
"Що се отнася до строителството на АЕЦ "Белене" това ще стане при две условия: Първо при пълни гаранции за сигурността на технологията, по която тя ще работи. Втолото условие е цената. Тя трябва да позволява, произведената електроенергия да бъде ползвана от населението и да бъде продавана", каза Трайчо Трайков.
Той обърна внимание и на факта, че стандартите за безопасност на ядрените мощности в ЕС трябва да станат задължителни и за съседните страни.
Топ Новини