Избрани Новини
Шамандури с дрога потопиха яхтсмен
Доскоро варненецът Димитър Топалов бе легендарен яхтсмен. Сега търка нара в килията на остров Мартиника. Като наркотрафикант на 480 кг кокаин, заловени на лодката му на 28 април, информира Стандарт.
Топалов щял да прибере 30 000 евро със своя съучастник и приятел Пламен Василев, за да прекарат от Гваделупа до Испания опасния товар. Димитър се нуждаел от парите, за да може да си поръча в Словения нова яхта, след като прясно пуснатата на вода "Бяла лястовица" започнала да му носи куп неприятности и повреди. Всички приятели на яхтсмена обаче продължават да недоумяват как Митко се е забъркал в тази каша.
"Историята е пълна с мистерии. Във Варна никой не познава този Пламен, който е бил заедно с Митко на борда", коментира вчера Станислав Викторов, близък приятел на яхтсмена. Станислав също се е качвал на борда на яхтата във Валенсия и е плавал заедно с Топалов през септември на 2010 г. До последно преди ареста на Топалов на о. Мартиника в Карибския басейн двамата разменят мейлове.
Фатална за Митко се оказва срещата с колумбиец, който идва на масата им в хотела в Порт ъф Спейн в Тринидад и Тобаго. В този момент Митко и Пламен били повече от отчаяни. Топалов се чудел как да закара яхтата в Европа. Той се бил споразумял с проектанта на "Бялата лястовица" Габер Брегант да продадат този съд, а словенецът да му проектира и построи нов. Водени били разговори и с производителя на яхтата - фирмата Oceantec. Ремонтите на "Бялата лястовица" след участието в регатата "Пътят на рома" през ноември 2010 г. не спирали. За последно Топалов вкарал яхтата на док в Гваделупа отново за ремонт.
Пламен често подмятал, че прекарването на няколко кила кокаин през Атлантика ще им дойде добре и ще реши всички проблеми. Колумбиецът им предложил точно това и двамата българи сякаш не останали силно изненадани от офертата. Южноамериканецът заявил, че дава на двамата по 15 000 евро, за да закарат една малка пратка кокаин до Европа. Пламен стиснал ръката на Топалов да не се противи. За самия поръчител оставали още 20 000 евро, твърди френската полиция.
"Много е вероятно Пламен да е бил в комбина с колумбиеца", подозират разследващите случая. Антимафиотите разкриват, че роденият в Разград спътник на Димитър, е разследван за наркотици у нас, по-късно има забрана да напуска страната заради неплатени данъци. Вероятно срещата на Топалов с колумбиеца е била филмирана, защото френските служби за борба с наркотрафика са следели българина от участието му в регатата "Пътят на рома" от Франция до Гваделупа през ноември до ареста му през април.
Съмненията срещу него започват с непредвидените повреди на яхтата му след старта през ноември.
През февруари той се качва на яхтата заедно с колумбиеца и Пламен, за да потеглят в океана от пристанището на Гваделупа Марина понте а питре. На около 200 мили на юг Топалов вижда оранжеви шамандури в международни води. Колумбиецът хваща сигналите на радиомаяка. Това е знакът, че кокаинът е достигнат. На борда на яхтата се озовават 10 непромокаеми чувала с бял прах, които тежат общо 480 кила. Количеството е доста повече от това, за което са се договаряли, но както пише Топалов в мейлите си по време на регатата до Станислав Викторов - Never surrender, never go back (Никога не се предавай, никога не върви назад). Два часа по-рано по същи маршрут е минал контейнеровоз от Венецуела, който е пуснал дрогата с шамандурите във водата.
"Изхвърлянето в морето е традиционен начин за прехвърляне на наркотика - никога от борд на борд, за да не бъдат заровени корабите", обясняват антимафиотите.
Така се стига до последвалия арест, който обръща живота на Топалов с краката нагоре.
Сега той търка наровете и не знае кога ще излезе на свобода. "Дано килията на остров Мартиника да не пречупи духа му", надява се приятелят му Станислав.