Избрани Новини
Сигнали за партии ще се огласяват след приключване на проверките
Главният прокурор Борис Велчев е издал указания до прокуратурите в цялата страна сигналите срещу политическите партии да се разследват максимално бързо и да не се дава гласност за тяхното движение до приключването им, съобщи самият той в сряда, цитиран от Mediapool.
"Няма да можем да се опазим (в предизборната ситуация, бел. ред.) от опити прокуратурата да бъде въвлечена и използвана за политически цели", каза Велчев.
Шефовете на прокуратурите по места трябва да дават приоритет при проверка на сигнали с въвлечени политически деятели, за да може избирателите да гласуват достатъчно информирано и няма да се крие кой точно се проверява, защото това е невъзможно.
В отговор на въпрос дали ще поиска забраната на партии след сблъсъците пред джамията "Баня башъ" в София, главният прокурор заяви, че по тази тема трябва да се подходи много прецизно. От Българския хелзинкски комитет вече поискаха забраната на "Атака" заради ксенофобски прояви, а националистите отдавна искат забраната на ДПС с мотив, че е етническа партия.
"Забраната на партии е много чувствителна тема. Към нея трябва да се подхожда с още по-голяма прецизност. Преди това трябва да си изясним дали не сме изправени пред трудна за разбиране законодателна рамка. Защото моят прочит в момента е, че едновременно и Софийският градски съд и Конституционният съд са еднакво компетентни да се произнасят по спорове за конституционност на партии. Нещо, което е очевидно недопустимо", каза главният прокурор.
Той припомни, че от началото на своя мандат е поискал имунитета на 17 народни представители. "Когато има основание, имунитет са иска лесно, но никога лековато. Преди това трябва да се проведе разследване. Не се иска по силата на емоция или обществен натиск, трябва да има достатъчно данни. Но не заради подписки", заяви Велчев.
Той отказа да даде конкретен коментар по темата "Атака" с мотив, че "когато става дума за забрана на партии, не бива да забравяме, че има огромен брой хора, които гласуват за тези партии и техните права също трябва да получат защита".
Има две заведени дела по доклада на Тенчо Попов за корупцията в НЕК- за "Цанков камък” и за поръчките за АЕЦ "Белене”, каза Велчев и уточни, че са назначени експертизи.
Борис Велчев обясни, че бавното изработване на експертизите не е по вина на прокуратурата. Поради тази причина той не коментира и петмесечното забавяне на експертизите за казуса "Горна Оряховица".