Избрани Новини
Георги Първанов: Внасяме ток, ако Европа остане без ядрена енергетика
В случай че Европа остане без ядрени мощности, ще се наложи да внася ток, а България трябва да се възползва от възможността да изгради нови 2000 мегавата, защото по изчисления нуждите на региона ще бъдат около 12 хил. мегавата през следващите десет години, е написал президентът Георги Първанов в поздравителен адрес към ядрената конференция "Булатом", съобщи Дневник.
"Някои се давят накрая на Дунава, сега е време да докажем, че можем да плуваме в дълбоки води", казва президентът, който визира финалната фаза преди началото на строежа на втората ядрена централа "Белене".
Първанов смята, че политическите сили в България трябва да постигнат консенсус по два въпроса - ядрените мощности в страната да отговарят на всички критерии за безопасност и че страната трябва да запази мажоритарното си участие в "Белене", но без да влага допълнително средства. Според него не съществува вариант, при който ядрените реактори в централата ще бъдат под поколение три.
"Безопасността е нещо, за което ще се говори и ние като ядрена държава трябва да не само да отговаряме на всички, но и да участваме в разработването на нови", се казва в посланието на президента. В началото на поздравителния адрес Георги Първанов отбелязва факта, че поредното му поздравление към ядрения форум, което за последните години е станало традиционно, всъщност тази година се случва преди началото на строежа на АЕЦ "Белене". Президентът разглежда и сериозното въздействие, което е оказала аварията край Фукушима върху целия енергиен сектор. .
В поздравителния адрес на икономическия министър Трайчо Трайков се набляга на ядрената безопасност и нейното все по-голямо значение, както, и че безопасността на АЕЦ не трябва да се политизира. Министърът припомня, че страната ни има значителен опит в развитието на ядрения отрасъл и трябва да се възползва от това.