Рекорд по шестици на матурите

Архив Варна

03-06-2011, 11:07

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Випуск 2011 е с най-много отлични оценки на матурите в сравнение с последните четири години. Слабите оценки пък са по-малко.

Намалели са също тройките и четворките, а са се увеличили петиците, съобщиха от просветното министерство.

Резултатите от матурите вече могат да бъдат проверявани на сайта на министерството. От МОН съобщиха, че тази година най-много ученици са писали по последния въпрос, който беше посветен на творчеството на Атанас Далчев. Докато миналата година 40 на сто са отказали да развиват тема, тази година отказалите се са 30 %. По равно съучениците, които са избрали да пишат интерпретативно съчинение и есе.

Тази година се е повишил успехът по български, математика, физика, химия и география. От МОН отдадоха увеличението на успеха по география на това, че тази година са я избрали много по-малко ученици. Миналата година слабите и не мотивираните да кандидатстват абитуриенти масово бяха държали като втори зрелостен изпит географията. Тази година те са се преориентирали към философия, биология и английски, и съответно двойките по тези предмети са се увеличили.

Най-висок успех са показали областите София, Стара Загора и Пловдив. Най-нисък е успехът в области Разград, Търговище и Шумен. МОН се безпокои обаче, че е намалял процентът на учениците вярно отговорили на въпроси за правописа и пунктоацията. За сметка на това обаче абитуриентите са се представили по-добре от миналата година по литература.

Най-висок успех са показали профилираните гимназии, а на последно място са професионалните училища. Начело в класацията е Италианския лицей, следван от Първа немска гимназия и Американския колеж.

Проверете резултатите си на този адрес.