Избрани Новини
Имунитет на борда искат капитани
Капитанът да има имунитет и да не става изкупителна жертва за всичко, случващо се на борда.
Подобна промяна в Европейското законодателство искат членовете на Българската aсоциация на морските капитани (БАМК). Идеята беше представена от капитан Димитър Димитров на среща с евродепутатите Андрей Ковачев, Ивайло Калфин и Мария Неделчева.
С развитието на комуникациите капитаните взимат все по-малко самостоятелни решения на борда, а се командват от сушата. Така те са се превърнали в наемни работници и не могат да отговарят за грешки и престъпления на корабособствениците, обясни кап. Димитров.
Повод за искането за промяна в правния статут на капитаните е съдбата на Светлозар Собаджиев, който от март лежи в панамски затвор.
„Българската aсоциация на морските капитани с голяма тревога следи събитията около задържането на нашия колега Светлозар Собаджиев на 28 март 2011 г. по обвинение в трафик на наркотици. След намеса на корабособственика корабът и останалите задържани членове на екипажа са освободени, а на капитан Собаджиев е прекратен договорът му, отказана му е правна помощ от работодателя Marlow Navigation, Холандия, и е изоставен в затвор в Панама, без да му е връчено обвинение", пишат морските капитани.
Според кап. Димитров ЕП трябва да се заеме с поведението на холандския корабособственик, оставил свой служител на произвола на съдбата. Защитата на задържания българин не е по силите на семейството му. Авторите на петицията използват като прецедент аналогичната ситуация със словенски капитан, останал година в гръцки затвор. Дори след като бил осъден на 14 години зад решетките, той най-накрая бил напълно оправдан и освободен.
Подкрепилите петицията изразяват несъгласие с действията на работодателя и призовават институциите в Европа и по-специално Европейския парламент и Европейската комисия да окажат помощ на семейството на капитан Собаджиев и на него лично в изясняване на неговото положение в Панама и незабавното му освобождаване от затвора до окончателното решение на правните институции в Панама.
Тримата евродепутати обещаха да се запознаят със случая. Ивайло Калфин, който е бивш външен министър, посъветва семейството да търси съдействието на консулския отдел на министерството.
Призивът във Фейсбук "Свобода за капитан Собаджиев" вече има 3329 последователи. Ето и историята на капитан Собаджиев, разказана от съпругата и дъщеря му. През аарт на борда на m/v Mass Trader са открити 169 кг. кокаин. Екипажът е от 14 моряци: филипинци, украинци и руснаци, но единственият задържан е българинът к.д.п. Светлозар Собаджиев. Засега властите в Панама не разследват случая, но нашенецът продължава да е зад решетките.
Българинът тъне в мизерия и ужас в панамския затвор "Ла Хоя" повече от 2 месеца."Направо е в ада, все едно се редят кадри от филма "Бягство от затвора", опитва се да обясни е 26-годишната му дъщеря Лора. Тя разговаряла с баща си по телефона. И е сигурна - украинският му помощник го е натопил за коката. Лора и бившия капитан на баркентината "Калиакра" Стоян Ангелов, създадоха Фейсбук призива в подкрепа на Светлозар Собаджиев.
Преди да стане инцидентът в Панамския канал, Светлозар се обадил у дома и споделил с жена си, че не е доволен от човека, който е дясната му ръка на борда и смятал скоро да го освободи. "В морските среди знаят, че баща ми е голям професионалист и не търпи някой да не си върши добре работата", споделя момичето.
53-годишният Светлозар плава от три десетилетия и няма компания да не е останала доволна от него, твърдят хората в бранша. От няколко години капитанът е нает от холандския оператор "Марлоу навигейшън". "Райдър шипинг" пък е корабособственикът на "Маас Трейдър". Семейството на Собаджиев научило за ареста на капитана от почетния консул на България в Панама - Клаудия Лисичкова де Мичев. Като чули новината, съвипускниците на морския вълк помислили, че е първоаприлска шега. Де Мичев казала по телефона, че срещу капитана е повдигнато обвинение за международен трафик на наркотици. Близка на семейството в далечната страна се разтичала да търси местен адвокат.
"Дойде ни като гръм от ясно небе", признава Лора, която се е видяла в чудо - как да успокоява семейството. Брат й Мариян Собаджиев е също моряк и в момента е на далечно плаване. Лора Собаджиева се е свързала с външно министерство. Пратила е и писмо до министър Николай Младенов, за да моли за съдействие и подкрепа. Свързала се е и с представители на Международния морски синдикат ITF, обикаля неуморно всички възможни институции. Смята да пише и на премиера Бойко Борисов, защото добре е запомнила думите му при освобождаване на наши екипажи от сомалийските пирати - страната няма да остави български моряци да мизерстват зад граница.
Стресиран от ареста, кап. Светлозар Собаджиев е изкарал няколко дни в болница. От 2 месеца обаче търка наровете с още 33-ма затворници. Арестантите са натикани в мизерно помещение - бивша библиотека, заради дефицит на килии.
Вода има само за 1 час три пъти дневно - тогава в килията пускат чучур - за пиене и миене. Менюто на затворниците се изчерпва с развалено месо и спагети. "Който иска по-добра и прясна храна, плаща по $2 за всяка чиния", разкриват близките на българския капитан.
Преди 2 г. със Светлозар е имало подобен инцидент по същия маршрут - между Колумбия и Мексико. Тогава капитан Собаджиев се усъмнил, че в кораба крият дрога, и сам подал сигнал в местната полиция. Ченгетата открили от външната страна на плавателния съд заварен метален сандък, натъпкан с марихуана
"Признай вина, за да ти лепнат само 5 г. затвор", натискали капитана изпратените адвокати от менинг агента "Марлоу". За холандския оператор било важно да освободи час по-скоро кораба, за да не губят пари от престоя.