Избрани Новини
Проверяват за е-коли кълновете и у нас
Агенцията по храните превантивно взе проби от кълновете, които се продават на пазара у нас, информира „24 часа”.
Те ще бъдат изследвани за микробиологично замърсяване, след като в неделя вечерта от Германия съобщиха, че може би заразата с е-коли бактерията е тръгнала от биоферма за кълнове в Долна Саксония. Резултатите ще са готови за 72 часа.
Кълнове не се внасят в България, защото не могат да издържат транспортирането, казаха от агенцията по храните. Имало обаче внос на семена от Италия и Гърция, които се оставяли във вода у нас, за да покълнат, и после се предлагали в салати.
През март и април все пак е имало внос на малки количества бобови кълнове от Тайланд, провериха вчера от агенция "Митници".
Семена се внасят и от Китай, а с кълновете от тях се зареждат китайските ресторанти, обясниха още от агенцията по храните.
От Китай внасят и част от семената за кълновете, произвеждани от фермата в Долна Саксония, заподозряна, че е източник на заразата, която уби вече 22-ма и разболя тежко хиляди.
От 40 проби 23 излязоха негативни за е-коли бактерията. Вероятно ако е имало зараза, тя е била еднократна и е засегнала само част от стоката. Разследването продължава.
Първи за версията “кълнове” съобщи земеделският министър на Долна Саксония Герт Линдеман. В неделя вечерта той посочи като евентуален виновник за епидемията от мутиралата и много опасна бактерия малка биоферма в Биненбютел. Министърът обяви, че са заподозрени 18 вида смески, сред които имало кълнове от соя, грах, нахут, леща, репички и др. Предприятието в момента е затворено, а стоката му е под възбрана.