Избрани Новини
Изгаряме по-бързо сега, слънцето по-силно
За опасностите от радиацията през слънчевите дни, пише „24 часа”.
Изгарянето започва още на 16-17-ата минута, казват специалистите. За различните типове кожа промените започват и по-бързо. Геофизичният институт следи ултравиолетовия индекс всеки ден. Данни за стойностите дават и синоптиците.
От средата на миналия месец стойностите на ултравиолетовите (UV) лъчи у нас растат и трайно се задържат в горната половина на 10-степенната скала на индекса. Показания над 5 се смятат за предупреждение за повишен риск особено ако извеждаме за дълго малки деца на открито.
Това не е повод за паника, а да се избегне въздействието в часовете между 11 и 15 часа и хората на плажа да са по-внимателни обясни шефът на синоптичната TV-MET Петър Янков. При стойности до 2 човек може да прекарва навън колкото си иска според официалното тълкуване на Световната здравна организация. При 3-5 престоят на открито се смята за безопасен. При 6-7 трябва защита като дрехи с дълги ръкави, шапки, очила, козметични средства и намаляване на престоя в рисковите часове. Над 8-а степен вече са необходими максимално внимание
Колкото по-високо е слънцето, толкова по-агресивна е радиацията - извън тропиците максимумите са в обедните часове през лятото. Облъчването расте и с увеличаване на надморската височина - на всеки 300 метра с по 4%.
Дозата зависи и от терена - сухият пясък по плажа например отразява до 15% от радиацията, морската пяна около 25, а снегът - до 80%.
Прекомерното увлечение по модния тъмен тен е причина за непрекъснатото увеличаване на злокачествените кожни заболявания през последните години, предупреди доц. Мирослава Кадурина, началник на клиниката по дерматология и алергология във ВМА. Особено опасни са изгарянията при децата. Кожата помни многократните изгаряния в невръстна възраст, които повишават риска от кожен рак когато детето порасне, обясни доц. Кадурина. Затова малките трябва да бъдат пазени с подходящи слънцезащитни средства.
Хората, които имат бенки, трябва да бъдат предпазливи. Най-добре е да се консултират със специалист веднъж годишно или поне на 2-3 г., съветва доц. Кадурина. Съществува метод - дерматоскопия, който позволява да се определи дали една бенка е потенциално опасна, без да се налага да се взема материал за биопсия, обясни тя.