Избрани Новини
„Алфа рисърч”: Икономическият песимизъм расте, рейтингът на Борисов пада
Икономическият песимизъм става изключително висок, личната подкрепа за Борисов за първи път има по-рязък спад, а управляващата партия ГЕРБ продължава да губи подкрепа, сочи национално представително проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч" за периода май-юни 2011 г. , цитирани от Дневник.
Анкетирани са 1020 пълнолетни граждани чрез стандартизирани интервю по домовете на анкетираните.
ГЕРБ не успява да преодолее оформилата се през последната година тенденция на постепенен спад в подкрепата си. Пет месеца преди местните и президентски избори одобрението за правителството спада до 19%, а неодобрението се покачва до 41% и леко започва да доминира над неутралното отношение (40%).
Изравнени са положителните и отрицателните оценки за премиера- 35%., в резултат на намаляване с 5 на сто на положителните и ръст на отрицателните-6%. От социологическата агенция отбелязват засилваща се поляризация в личното отношение към Борисов.
"Съществуващата до този момент висока лична подкрепа за Борисов независимо от поста, за който се е явявал на избори (депутат, кмет, лидер на политическа сила в парламентарни избори), е силно разколебана, когато става въпрос за евентуалното преминаване от премиерския към президентския кабинет", отбелязват от агенцията. За 60% една кандидатура на Борисов за президент би означавала бягство от отговорност за управлението на страната, а за 33% - поемане на още по-голяма отговорност. При симпатизантите на ГЕРБ съотношението е обратното (34:64%), което показва, че макар и в различни пропорции, вътре също са налице демаркационни линии, смятат социолозите.
ГЕРБ запазва електорално преимущество пред останалите политически сили, но все по-голяма става вероятността за оспорвани втори турове на местните и президентските избори.
Според социолозите потенциален ресурс на управляващата партия е запазващият се висок персонален рейтинг на няколко ключови фигури, свързани с ГЕРБ - Росен Плевнелиев, Кристалина Георгиева, някои кметове.
Изключително висок остава икономическият песимизъм както на макроравнище, така и в личен план. Спрямо декември се влошават оценките не само за актуалното състояние на страната и домакинствата, но и намаляват двойно очакванията за скорошно подобрение (от 38 на 19%). Над 70% от гражданите не виждат икономическо оживление, 78% продължават да ограничават потреблението си, които са два важни фактора за продължаващо прокризисно поведение и страхове.
От социологическата агенция отбелязват още, че нараства радикализацията и поляризацията по редица теми, за които до неотдавна в общественото мнение имаше една доминираща позиция:
От категоричен привърженик на строежа на АЕЦ "Белене" допреди няколко години днес общественото мнение е силно разколебано. 44% са убедени, че новата централа трябва да се построи, защото ползите от нея са повече от вредите, но 52% смятат, че тя не трябва да се изгражда, ако се окаже икономически неизгодна. "Засега подкрепящите правителството в усилията му за изграждане на АЕЦ "Белене" са повече от критиците (51:43%), но последните постепенно увеличават влиянието си", гласи анализът на "Алфа Рисърч".
Строежът на магистрали продължава да бъде важен обществен приоритет, но "рязането на ленти" вече не прибавя автоматично проценти върху рейтинга на правителството. Откриването на магистрала "Люлин" е оценено положително от 48% от хората, но 39% не му отдават особено значение, което е в рязък контраст с настроенията отпреди половин година.