Един саксофонист за Pizza, Funkaraund и варненската ъндърграунд музика

Варна Лайф

12-06-2011, 10:46

Снимка:

СНИМКА: Агоп Агопян/Facebook

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

20-годишният Николай Николов е част от две от най-обичаните групи Made in Varna - Pizza и Funkaraund.

Двете групи са доста различни, но общото между тях не са само Николай и Витомир (той свири на тромбон), а и това, че на феновете им са много, а на лайвовете им във Варна винаги се събира голяма публика.

Pizza свирят punk, rock, skacore... трудно е да се определи, но няма и значение как ще наречем стила им. Funkaraund пък са фънк - рок група. В тази банда, Николай свири и на флейта.

По думите на Николай, публиките и на двете банди не са от коренно различни хора, напротив, приличат си, но обичат да се забавляват по различен начин. Лайфовете на Pizza са по-диви, по-купонджийски. Феновете на Funkaround не са по-изискани, просто стилът е по-различен и публиката не прави пого, а се забавлява по по-спокоен начин.

Николай е завършил НУИ "Добри Христов" точно с флейта, но от три години свири и на саксофон. Първият му музикален инструмент е пиано, с което е започнал на 7 години, но се е прехвърлил на флейта за да влезе в музикалното.

"Късно започнах да свиря на пиано, а за да влезеш в музикално училище с този инструмент трябва да започнеш съвсем малък. Нямах време да се подготвя и трябваше да избирам между виолнчелото и флейтата. Избрах флейтата, защото е по-малка. Не съжалявам, тя е страхотен инструмент. През 2008-а започнах да ходя на уроци по саксофон. Свиренето на двата инструмента много си прилича, допълват се", казва Николай.

Когато го питам, кой инструмент препочита, ми отговаря: "Ти от коя ръка би се разделила". Същият отговор получавам и на въпроса, с коя група му е по-приятно са свири.

Занимавал се е с много други неща - авиомоделизъм, брейк, пеене, рисуване, "но се държах на музиката и не съжалявам", споделя той и добавя "Музиката е такова нещо, че като се влюбиш в него, не можеш да се откажеш".

На въпроса, дали е добър, Николай ми казва: "Талант имам. Далеч съм от природен виртуоз. При мен нещата стават, но не с лекота. Трябва много да работя. За да стана това, което искам, ще ми трябва много време".

Николай е най-младият член на Pizza, която е основана още през '99-та. През пролетта на 2010-а с групата го свързва учителя му по флейта от Музикалното. Това е и годината, в която Николай завършва училище и вече започва да си търси участия на хонорар, както и повечето му съученици.

По думите му, "диригентът" на Pizza e Косьо (а.k.а Кобо - китара, вокали). Обикновено той композира музиката, но останалите музиканти сами си измислят солата.

"Имам голям късмет да съм в тази група. Всички музиканти са кадърни. Само брас секцията сме с музикално образование, другите са самоуки, но това не означава, че не са добри. Ники (тромпет - бел. ред) е обиколил света. Косьо пък е много идеен. Той е моторът на групата.", споделя Николай и допълва "Ние сме една от малкото групи, които не са от София, а имат много фенове там. И във Варна и в София събираме много хора".

Например, миналата година на концерт с Wickeda в София са събрали над 1000 души публика. И това не е единственият случай - често препълват софийските клубове.

Но не може да свирят прекалено често, защото на хората им втръсва и не идват на лайвовете им, обяснява още Ники. По думите му, 2 пъти в месеца е най-добре.

"Нашата гордост е участието на SPIRIT of Burgas. Много исках да отида на фестивала и се ядосвах, че няма да мога. Мислех си "Кой ще ни покани нас - дивия ъндърграунд". В крайна сметка ни поканиха в последния момент и изпълнявахме пред 2000 души - беше невероятно".

На другата крайност е един лайв в Девня, доста забавна история - "най-великият концерт на групата", смее се Николай.

"Косьо се обажда миналата година за участие в Девня. Навихме се. Когато пристигнахме, видяхме, че въпросният рок клуб представлява сладкарница, а сцената е с размер на консервена кутия. Публиката ни беше от двама "фена" - единият беше местният луд, а другият един дядо, който ни пя на нас песни на някаква чалга певица. И до ден днешен се шегуваме, че трябва да посветим песен на вярната ни девненска публика". Съответно хонорарът за това легендарно участие е бил покриване на транспортните разходи.

Питам го за амбициите на бандата. "Основно го правим за удоволствие. Наскоро ни предлагаха национално турне, но отказахме. Никого няма да го освободят за 10 дни от редовната му работа. Известни сме в ъндърграунда, много хора ни харесват, но засега сме си в ъндъра", казва Николай.

Във Funkaround Агоп Агопян (китара) е композиторът, но не само, всички участват в правенето на музиката. Това се отнася и за двете групи.

"Funkaround много бързо  набрахме инерция. Това не са високопарни приказки. Няма друга група в България, която да свири такава авторска музика. Това не е само мое мнение, казаха ни го и в Радио Варна. Ставаме все по известни, набираме скорост и се получават добри неща. Когато свирихме за първи път в клуб Menthol, ни казаха, че много по-утвърдени музиканти от нас, не събират такава публика. Клубът беше пълен."

Funkaround бяха и единствената несофийска банда, която беше номинирана да се качи на сцената на LOOP Elevation fest в Разлог в края на юни.

С Funkaround свирят в любимите места на Николай - Радио Варна, Menthol, Look, Alibi...

А дали ще има албум? "Ще видим...", казва Николай: "И в двете групи, основното е удоволствието".

Освен репетициите с двете банди, Николай свири и във Варненската детско-юношеска опера. Той участва в "Мечо пух", "Магьосникът от Оз" (на чиято премиера залата е била пълна), "Скрудж". Николай е част и от мюзикъла “Mamma mia” - той е най-посещаваният от спектаклите на операта и има огромен успех.

Въпреки че много работи, а на лайвовете на двете банди винаги има много хора, засега от музикалния бизнес Николай не е спечелил кой знае колко.

Обикновено музикантите от групата получават процент от входа и съответно заплащането им зависи от посещаемостта на концертите, а в операта хонорарите са по-скоро символични. Все пак, той иска да се занимава с музика и не мисли да се отказва. Дразни се на поговорката "Музикант къща не храни" и споделя, че "Това зависи, дали можеш, и дали имаш късмет. Късметът идва с работата, не можеш да стоиш с кръстени ръце. Виждам и че много от съучениците ми вече се отказаха от музиката. Има хляб, но трябва да работиш, не да те мързи".

В момента Николай си търси работа, но трябва да е такава, че да не му пречи на репетициите и на участията, което няма да е лесно.

Надява се догодина да е студент в Консерваторията.

Обича Варна и казва, че ако зависи от него, би живял тук цял живот, но осъзнава, че възможностите за реализацията в града са малко. Има желание да пътува и са се учи, да се развива.

И Funkaround и Pizza ще свирят на сцена "Амфитеатър" в Морската градина, в рамките на Funcity - Младежкият фестивал на Варна (25 юни-3 юли).

Pizza, заедно с още три групи, ще свирят благотворително в Летния театър на 18 юни за пострадал мотоциклетист.

Полезни връзки:

Funkaround във Фейсбук
Pizza във Фейсбук
Funcity във Фейсбук - събитие, фенгрупа