Съкращават съдебното производство на двуинстанционно?

Новините

22-06-2011, 09:23

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Правосъдната министърка Маргарита Попова обяви първа идея за конституционна промяна. Това е евентуалното преминаване от 3-инстанционно към 2-инстанционно съдебно производство като една от възможните промени на конституцията, които се обсъждат в рамките на подготвяната от правосъдното министерство цялостна структурна реформа на магистратурата, съобщи Mediapool.

Началото на консултациите за цялостна конституционна реформа в магистратурата бе обявено във вторник от правосъдното ведомство с анонса, че предстоящите промени "трябва да отговорят на обществените очаквания за защита на върховенството на закона" и да формират "отговорно и ефективно управление на съдебната система". Инициативата на Попова продължава идния вторник с организираната от нея кръгла маса на тема "Правосъдие близо до гражданите".

Подобно на предложенията, лансирани миналата седмица от Съюза на съдиите в България (ССБ), Попова подчерта, че най-важната стъпка от продължението на съдебната реформа е да се предвиди механизъм за избор на кадровиците в съдебната власт при "абсолютна сигурност, че възможностите за външни и политически влияния са минимални". Сред обсъжданите идеи са намаляване или дори премахване на квотата от 11 членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), които се излъчват след гласуване в парламента.
Според Попова трябва да се  помисли и за евентуалното редуциране на броя на съдилищата и прокуратурите в страната. И попита "имаме ли нужда от 28 административни съдилища?"

Те бяха създадени по време на миналото правителство, като тогавашният председател на Върховния административен съд Константин Пенчев лично се ангажира със създаването и обезпечаването им. Целта бе да се разтоварят и без това претоварените районни съдилища от административни казуси.

Важна тема в консултациите ще бъде и намирането на решение с натовареността на магистратите в големите градове и по-равномерното разпределение на делата между тях. За пореден път министърът не коментира исканията за оставки на всички членове на ВСС от неправителствени организации и съдийския съюз.

Трети ден кадровиците в съдебната власт за "затрупвани" с по около 100 есемеса и е-майли, след като Българският хелзинкски комитет и сайтът Биволъ публикуваха контактите им в интернет с призив - да бъде упражнен граждански натиск за разформироването на съвета.