Парното поскъпва, най-много във Варна

Новините

28-06-2011, 13:02

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

От юли парното в страната ще поскъпне с до 8 на сто, газът с близо 5%, а токът с до 2 на сто, съобщи председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев днес, предаде "Дневник".

Окончателните цени на регулатора ще бъдат обявени след закрито заседание на 29 юни. Основната причина за поскъпването на газа са по-високите цени на петрола и разликите в курса долар  -евро. Цената на парното от своя страна ще скочи заради увеличението при газа и изравняването на разходите на компании за втората година от регулаторния период.

Най-голямо увеличение на топлото ще има във Варна - с близо 8%, в Русе - с над 7 на сто, и в Пловдив - с 6%. Новите цени на "Топлофикация София" ще бъда с 4% по-високи, в Плевен с 5% и във Враца с 3%, показват данните на ДКЕВР. Минимално ще бъде увеличението във Велико Търново (между 1.5 и 2%), където по принцип са най-високите цени в страната.

"Няма начин цената на парното да не се увеличи, тъй като природният газ за последните две тримесечия е поскъпнал общо с 9.38%", обясни Семерджиев. В числото той събира двете увеличения на газа с 4.71% от юли сега и с 4.47% от април 2011 г., без да отчита различната основа за тяхното формиране. От юли синьото гориво ще струва 557.22 лв. за 1000 куб. метра. От "Булгаргаз" настояваха за по-голямо поскъпване на цените с до 6.71%. Предложението на компанията не е прието, защото според Ангел Семерджиев може да се търсят още резерви за свалянето на цените.

"ДКЕВР са ни заложили по-малко разходи за природен газ, което ще ни накара да избираме или да намалим количествата към потребителите си, или да нагнетим по-малки количества в Чирен. Разбира се, ще изберем вторият вариант, което означава по-малки резерви за зимата", коментира изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов. По думите му цената трябва да се увеличи и още, защото дружеството има да взима под формата на недовзет приход за първото тримесечие на годината 90 млн. лева. Изчисленията на енергийният регулатор показват, че всъщност компанията има надвзет приход, а не недовзет за същия период.

"Булгаргаз" упорито отказва да смята недовзетия приход като нас и затова се получават различните стойности", обясни шефът на ДКЕВР. По думите му предприятието трябва да поработи още върху хеджиране на валутния си риск, където има скрити резерви. От своя страна шефът на газовия доставчик изрази надежда, че клиентите с просрочия към дружеството ще започнат да плащат задълженията си. Най-големият длъжник на "Булгаргаз" са топлофикациите, които имат да плащат над 117 млн. лева текущи просрочени задължения. Около 70 млн. от тях са дължими от "Топлофикация София".

Според Гогов положителни фактори, които са успели да задържат цените на газа през първата половина на годината, са с 30% по-ниските цени на местния добив и отказа на руската страна да изисква от "Булгаргаз" да плати 130 млн. долара по клаузата "Take or pay". Тя се задейства, в случай че дружеството не купи всички предвидени по договорите си количества. В момента газовият доставчик продължава преговорите с "Газпром експорт" за доставката на газ след 2012 г., съобщи Гогов. От думите му стана ясно, че няма да бъде спазена уговорката с Москва за сключване на нови газови договори до края на юни. Все още липсва информация дали те ще бъдат краткосрочни или дългосрочни, допълни шефът на "Булгаргаз", който уточни, че все пак засега повечето посредници ще отпаднат по веригата. Сделки ще се сключват без участието на "Овергаз" и "Винтерсхал", а само с "Газпром експорт".

Енергийният регулатор се отказал от поскъпване на нощния ток с 10%

Енергийният регулатор няма да увеличи цената на нощния ток, както беше планирал до преди няколко дни. Това съобщи Ангел Семерджиев във вторник. Той не уточни защо ведомството се е отказало от идеята, която беше предложена от топлофикационните дружества. Централите настояваха токът през нощта да поскъпне, за да може повече клиенти да се насочат към парнотол

От думите на Семерджиев стана ясно, че средно в страната токът за бита ще поскъпне с до 2%, а за индустрията с до 4 на сто. "Има три причини токът да поскъпва занапред - първата е увеличаващият се дял на зелената енергия, втората - сключените дългосрочни договори за изкупуване на тока и третата и най-важна прибавянето на цената на квотите на въглероден диоксид, който топлофикациите на въглища ще трябва да купуват след 2013 г.", каза шефът на ДКЕВР. То прогнозира, че още през следващия реулаторен период от юли 2012 до юли 2013 г. може да се очаква токът на производителите да скочи с до 15 на сто. "Това не означава, че и за бита ще се увеличи с толкова, защото част от централите, които работят без отделяне на вредни газове, ще запазят ниските си цени", поясни Семерджиев.

Шефът на ДКЕВР съобщи, че Националната електрическа компания (НЕК) няма да върне взетите пари от потребителите заради несъществуващия ток на ТЕЦ "Марица-изток 1". "Вече взехме 60 млн. лева от ЕСО, от НЕК може и да бъде по-малко", обясни Семерджиев. Той не отговори на въпрос на "Дневник" защо липсва информация за платения несъществуващ ток в последния доклад на ДКЕВР за формиране на цените на електрическата енергия.