ГЕРБ сами, конституционните поправки за пакта за стабилност блокирани

Архив Варна

28-06-2011, 13:56

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Предложението на финансовия министър Симеон Дянков за въвеждане на Пакт за финансова стабилност мина на първо четене във временната парламентарна комиси за промени в Конституцията, но само с гласовете на представителите на ГЕРБ и независимите.

Конституцията може да бъде променена с гласовете на 3/4 или 180 от всички депутати. Управляващите разполагат със 117.

Заседанието на комисията протече бурно. БСП бяха против промените, сините се въздържаха, от „Атака” напуснаха заседанието в самото начало, а ДПС отказа да участва в обсъждането и гласуването. В крайна сметка в 19-членната комисия промените бяха приети с 10 гласа “за”, 3 „против“ и 1 „въздържал се“. Ако част от опозицията не промени отношението си, това означава, че промените в Конституцията няма да минат в пленарна зала.

Най-много възражения предизвика идеята преките данъци да не могат да се променят, ако не получат подкрепата на две трети от депутатите. Срещу това се изказаха сини, червени и ДПС..

“Всяко управление, което й да е, става заложник на големи пазарлъци, защото за достигане на мнозинство от две трети ще трябват гласове и на опозицията”, предупреди Екатерина Михайлова от Синята коалиция. Тя припомни, че ако държавата има нужда от повече пари, при фиксирани параметри в Конституцията ще се наложи да се вземат пари от косвените данъци.

Депутатите от ДПС направо поискаха комисията да прекрати работа. След като предложението не беше прието, те обявиха, че повече няма да участват в работата й. Алиосман Имамов бе категоричен, че промените може да се превърнат в предизборна пропаганда.

На дебатите присъстваха шефът на БНБ Иван Искров и финансовият министър Симеон Дянков. Дянков отново припомни, че задачата на промените е по-силно икономическо развитие на България.

Промените са част от законодателните мерки, свързани с трите точки от Пакта за финансова стабилност. Първата от тях е ограничаване на бюджетния дефицит до 2% от БВП, която ще бъде записана и в Закона за бюджета. В Конституцията текстът ще бъде без поставяне на конкретна граница, като страната ни ще формира приходите и разходите си „при спазване на допустимия размер за бюджетното салдо, определен със закон”. Изискването за ограничаване на преразпределителната роля на държавата до 40% също няма да бъде записано пряко в Конституцията, а ще бъде гласувано всяка година със Закона за бюджета.