Избрани Новини
Приеха отчета на ВСС
Със 109 гласа "за", 4 - "против" и 5 - "въздържали се" депутатите приеха отчета на ВСС и инспектората към него. Депутатите от ГЕРБ не взеха отношение по отчета.
Левият депутат Янаки Стоилов попита защо магистратите, които са просрочвали разглежданите от тях дела, са се развивали най-бързо в кариерата. По неговото мнение най-добрият начин за обсъждане на проблемите на съдебната власт е чрез въвеждане на отчетност пред парламента.
Бившата царска депутатка и настоящ член на ВСС Анелия Мингова заяви, че не е съгласна усилията на съвета да се омаловажават от един проблем. Тя каза, че за пръв път от години има опит за ритмичност в насрочването на делата и обеща институцията да подкрепи всякакви промени, включително и конституционни.
Доверието към ВСС не може да бъде върнато, каза лидерът на ДСБ Иван Костов. Той допълни, че ситуацията в съдебната система е причината за неуспешния опит на България за присъединяване към шенгенското пространство
Съюзът на съдиите в България, Българският институт за правни инициативи, Българският хелзинкски комитет и др. организации през последните седмици поискаха оставката на съвета.
Топ Новини