Евтин ток от реактори с водород

Новините

14-07-2011, 09:33

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

„24 часа” пише за обещание, което физиците дават от години, и е на път да бъде изпълнено от проекта ИТЕР и ще докаже техническата възможност да се произвежда електричество чрез ядрен синтез.

Мястото, където трябва да заработи реакторът на бъдещето, е Кадараш в Южна Франция. През 2008 г. проектът се оценява на около 5,5 млрд. евро. Сега стойността му е поне три пъти по-голяма.

Близо 7 млрд. евро трябва да даде ЕС. До завършването на обекта сумите може да нараснат още.

Според експертите термоядрените реактори имат огромни предимства. При тях се използват изотопите на водорода деутерий и тритий, а водород на Земята има в огромни количества. Експериментално вече е доказано, че от 1 грам водород при термоядрен синтез се отделя енергия, колкото би се получила при изгарянето на 10 000 л гориво.

Ядрени катастрофи като тези в АЕЦ са изключени. Недостатък е, че и при ядрения синтез има радиоактивни отпадъци. Те обаче са в много по-малки количества, отколкото в атомните централи.

Строителството на обекта започна през 2009 г. По план трябва да завърши през 2018 г. Пускането на централата в Кадараш обаче може да се отложи.
Изкуствен термоядрен синтез за първи път постигат през 1950 г. в СССР физиците Игор Там и Андрей Сахаров.

Двамата нарекли уреда, с който го направили, токамак (съкращение от Тороидальная КАмера в МАгнитних Катушках).

Повече от половин век учени по цял свят се опитват да овладеят термоядрения синтез и да го направят рентабилен. За да постигнат това, те трябва да предизвикат по изкуствен начин процес, какъвто наблюдаваме при звездите. Във вътрешността на Слънцето този процес поражда енергията, която позволява на Земята да има живот.

Руски и италиански учени обсъдиха неотдавна възможността за създаване на термоядрен реактор, конкурентен на ИТЕР във Франция. Новият проект се нарича IGNITOR. Реакторът е разработен от италиански физици. Основател на проекта е проф. Бруно Копи. Според създателите той ще бъде икономически по-изгоден от разработвания във Франция.