Корпоративна банка, ГЕРБ, „ЛУКойл“ и ТИМ са сред щедрите дарители на МВР

Новините

25-07-2011, 10:41

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Сега" на 25 юли

Водеща тема за „Сега” е тази за безконтролното вземане на дарения от МВР.

Публикацията се базира на собствено проучване на вестника, за което авторите на материала твърдят, че е било истинска битка с ведомството, за да получат информация.

Близо 4000 дарения от фирми и физически лица е получило МВР от началото на мандата на ГЕРБ. Сред щедрите спонсори са самата управляваща партия ГЕРБ, близката до властта Корпоративна търговска банка, "ЛУКойл", фирми, свързани с ТИМ, с наследниците на "Мултигруп" и със сочения за един от най-богатите българи Васил Божков. Сред благодетелите има осъждани, подсъдими и разследвани бизнесмени. Някои имена фигурират като престъпни босове в секретни справки на МВР, както и в дипломатически грами, разкрити от "Уикилийкс". Спонсори са държавни предприятия, закъсали общини и дори фалирали фирми.

Само за тази година полицията в Стара Загора има 237 спонсорски договора, във Варна и в Ловеч - по 233, в Пловдив - 328, а Столичната дирекция - 69 договора. Националните служби като ГДБОП и Гранична полиция разчитат основно на чужди донори.

Само за първите три месеца на годината министерството е събрало рекордните над 6.5 млн. лв. от дарения. За сравнение - за цялата 2008 г. МВР е получило едва 2.8 млн. лв.

След разразилия се скандал от МВР спешно написаха правила за приемане на даренията, които ще се описват в специален регистър. Засега обаче в него няма нито една фирма. Служители на МВР прогнозираха, че регистърът едва ли ще бъде стартиран, защото дарителите масово отказват да бъдат огласени.

Европейската комисия обяви, че приемането на дарения създава условия за разпъване на чадър над спонсорите. "Това е проблем, който ни тревожи. Ние сме го включили в техническата оценка и това може да се счита, че нарушава независимостта на полицейските разследвания", каза говорителят на ЕК Марк Грей. Едва тогава премиерът Бойко Борисов обяви, че полицаите повече няма да приемат дарения, но пък ще бъдат компенсирани с още милиони от бюджета. Финансовият министър Симеон Дянков обаче смята, че МВР трябва да върне даренията и да управлява по-добре огромните си финанси.

Дарителите на МВР са най-разнообразни - щедър е не само проспериращият бизнес, но и закъсалият. Сред спонсорите са общини, които постоянно се оплакват от орязани бюджети, и такива, които редовно се тресат от корупционни скандали (от Несебър са дали 90 600 лева, от Царево - гориво за 10 000 лева, от Поморие са дали 4566 лв.), Народното събрание (офис мебели), съдилища, прокуратури, медицински центрове, училища, колежи, университети... Стотици се отчитат всеки месец - кой с по 100 литра гориво, кой - с по 10 литра. Има и еднократни дарения - климатик, огледало, перилни препарати, помпа за автомобил или акумулаторна отвертка. Един човек е дал кухненски шкафове и ютия за 269 лева. Фирма е дарила новогодишна украса за една от дирекциите, друга - водоструйка "Бош" за 300 лв. Някои са давали пари за "представителни нужди" и за банкети по случай празници на полицията. Осигурявани са и медикаменти. Кучетата Атила, Вито Армира I (за 560 лв.) и още много техни събратя са принос на гражданите за битката с престъпността. Физическо лице е дарило дори гранулирана храна за кучета за 277 лв. в Шумен.

В тайна остават имената на физическите лица, дарили полицията. Сред тях очевидно има заможни хора, които могат да си позволят да отделят хиляди левове или скъпо оборудване. Един от щедрите дарители в Русе например, представен само с инициали П.Л.Д., е подарил пожарникарско оборудване, специално облекло и инструменти за около 15 000 лв.

Във всичко това не би имало нищо нередно, ако имаше прозрачност и контрол
Ако даренията на рисковите фирми не бяха приемани или поне бяха върнати, след като срещу тях започне разследване. Ако полицията не харчеше най-големия бюджет в държавата по напълно непрозрачен начин.