Избрани Новини
От smart-образование към smart-икономика
Какво попитаха и поискаха представителите на варненските високотехнологични фирми от Меглена Кунева
каза Кунева за своят кандидат-вице, в началото на срещата с фирми, в сферата на високите технологии и иновации от Варненския регион.
"В нашата платформа има икономика, има образование, транспорт, здравеопазване, всичко това е икономика. В Европа отпред се добавя думата "smart" - интелигентно образование, интелигентна енергия...", каза още тя.
"За всеки, който се е занимавал с икономика, е ясно, че ние не можем да разчитаме на евтината работна ръка, защото ние не искаме да се състезаваме със страни като Китай и Бангладеш. Искам да чуя какво се случва във Варна, защото медиите ни занимават основно с това, което се случва на жълтите павета, а според мен, не това е най-важното", каза Любомир Христов.
Какво попитаха и поискаха представителите на варненските високотехнологични фирми:
Виктор Чириков, зам.-декан в ТУ-Варна:
Пробеми при нас много. Най-важният е, че младите хора не са мотивирани да учат, а само единици разбират, че образованието ще им трябва. Те не свързват бъдещето си с тази професия, за която се обучават. Корабостроителницата е в криза, студентите искат само да се скрият някъде временно, колкото за пред родителите си и по-късно да заминат в чужбина и да търсят съвсем друга реализация. Трябва тези знания да станат сила, както беше някога.
Любомир Христов: Мен ме впечатли това, което казахте - че младите не учат. Това наистина е проблем. Вие поставихте проблемите там, където се късат връзките, между виждането за бъдещето на младия човек и учебната програма, между изискванията на работодателя и завършващите образование"
Мария Чанова, Обществен фонд за гражданите на Варна:
Местните приритети трябва да бъдат мултиплицирани в националните, да има национална стратегия, редом с образованието, здравеопазването, трябва да има политика за човека, която не е само заплащане. Гражданският сектор, който се занимава с каузи, е на заден план. Държавата трябва да си свърши работата, когато става дума за това.
Хората, които са на този фронт са игнорирани и се губи мотивацията им. Социалното подпомагане се губи, като национален приоритет. Не знам да има орган, който да води диалог специално с гражданския сектор, а той много зависи от правителствения сектор.
Меглена Кунева: "Аз мисля, че, ако получим с Любо подкрепа и нашата идея за граждански президент се осъществи, то друго няма, освен гражданско общество. Всеки е добре дошъл, каквото иска да каже, и партиите и неправителствените организации, за нас е много важно, че няма посредници. Това е моделът. Хората знаят най-добре, вие не е нужно да бъдете научени, вие знаете най-добре, нямате нужда да бъдете под шапка на някакво министерство. Аз съм принципен противник на кампаниите, особено, когато те преминават през някаква партийна идеология."
Любомир Христов: "Защо не направим държавата и бюджета пасивни, нека НПО-тата, благотворителните организации и тези, които са показали, че работят, като Карин дом, в който бяхме по-рано днес, нека те бъдат свободни да вземат дарения. А нека бюджетът бъде задължен да дава определена сума за всеки получен лев. Дали ще е още един лев от държавата, дали 50 стотинки... Така без принуда и администрация, сумата от бюджета, да бъде давана на тези, които работят добре."
Валери Пенчев, представител на малка инженерно-консултантска фирма:
"Бих искал да засегна финансирането. Основни източници са европейските програми - Конкурентоспособност и Иновации. Работим по тях. Нещата в България са много различни и усложнени. Ние се конкурираме с Германия, Италия, борим се с бюрократична система, трябва постоянно да доказваме нещо. Парите трудно достигат до провинцията, особено в малките села. Срокове от една
седмица за представяне на поредния документ са абсурдни. В момента сме на светлинни години от Европа, как ще скъсите тази дистанция? На мен ми се струва, че ще стане много лесно, ако на място идва този, който ще финансира и ще решава. Имаме проект по Конкурентоспособност от 18 месеца подаден, досега се е наложило да пращаме поне 20 документа, през 2 седмици, отчет за това, за онова, факс, отговор. На кого му трябва това, да дойде човек, да види с какво се занимаваме, ако каже, че е глупав проекта ни и ОК.
Меглена Кунева: "Ще кажа една дума; "Корупция". В другите страни е по-добре. Ние за да докажем, че имаме политическа воля, вместо наистина да го направим, слагаме документ върху документ, за да можем да покажем в Брюксел една камара документи, за да им покажем: виждате ли, колко много работа сме свършили. При нас наистина е много по-трудно, усложняваме процедурата, действително, не съумяхме да я облекчим. Цитирам данни - ние сме предпоследни в Европа по иновативност, с над 50 на 100 сме по-назад от средното за ЕС, а бизнесът с 87 % по-малко, България получава с над 10 пъти по-малко патенти от средното за Европа."
Митко Янакиев от комютърна фирма:
Според мен не в корупцията е проблемът, а в това, че органите, с които работим, нямат компетентност, те не знаят, за 20 години тези хора се въртят при всяка нова власт се сменят. Научили сме се, че намираме човека, от когото зависи. Отиваме на "Шипка" 6 примерно и носиш едно куфарче. Губим си времето, ако не говорим директно с ръководителя.
Меглена Кунева: "Аз не искам да сме първи, искам да достигнем средното. Навремето беше учи мамо, да не работиш, сега е учи мамо да заминеш от България."
Любомир Христов: "Как се назначават хората, трябва да се реши - от висшите държавни длъжности, до персонала в общинската администрация. Ние ще осветим там, ще насочим фенерчето."
Валери Пенчев:
"Когато се пишат правилата за нещо, трябва да се намали инициативата на самия орган. Те могат да си решават да се назначи двустепенна комисия и така момиче, назначено от две седмици, да оценява ректор. Пишат си правила, дайте да ги намалим",
Меглена Кунева: "След една година трябва да питаме тези, които са субект на правилата, дали е по-добре, дали работят нещата, както ства в Европа - прочутата обратна връзка. Аз останах изумена от Великобритания, когато избраха Дейвид Камерън. Там бюрокрацията е направо подход. Той каза, че реформа на администрацията ще бъде негов основен приоритет по време на управлението му. Кой в България отговаря за административната реформа, явно това не ни е приоритет".
Недко Станев, от малка компютърна фирма:
"Ако ви изберат, имате ли възможност да извадите информационните технологии от министерството на транспорта, всички са зависими вече от Информационните технологии, а всички ги игнорират, включително премиерът прати информатиците да стват овчари. Дали ще се ангажирате да въздействате върху което и да било правителство. Информационните технологии могат да елиминират човешкия фактор и да решат въпроса с корупцията. Хората, които се занимават, учат информационни технологии, нямат визия, дали могат да се занимават с това в България. Да бъде създадена национална доктрина, да е ясно за тези, които учат това, или са учили, да знаят какво ще се случи с тях след 5-10 години"
Меглена Кунева: "Според мен е нормално и престижно, един президент да предложи поне консултативна група. Ние не отчитаме стратегиите, няма отчетност, няма индикации, как се изпълняват. Защо не се отварят университетите ни за чуждестранни студенти, както нашите заминават в Европа на обмен. Преди това обаче трябва да се погрижим за нашите преподаватели и материална база. Стажовете, според мен, са много подценени у нас, не за да се издържат, да продават сладолед, докато учат.
Става въпрос за стаж. Да се научат още, докато учат. Информационните технологии трябва да се включат във всичко, те са изключително важни. Иначе младите хора у нас не са настроени много оптимистично, честно казано. Ценностната система, мечтите на младите са свързани със забогатяване. Това са резултати от представително проучване, проведено сред 1000 души между 18 и 30 г. Въпреки това, те са свързани с родителите си. 36 % не четат книги, 41 % не могат да си спомнят коя е последната книга, която са прочели. Много са критични и към своето поколение - казват, че са мързеливи и безотговорни. Пазарна икономика, свободно предприемачество са техните приоритети, което също е свързано с пари, в което няма лошо. 65% смятат, че у нас не могат да разчитат на цитирам "подкрепа и човешко разбиране". 54 % казват, че никога няма да емигрират.
Относно информационните технологии - просто няма избор. Аз с всяка част на тялоти си вярвам, че те са бъдещето и искам да се инвестира в тях."
Пламен Русев, консултативен съвет по Информационни технологиикъм МИЕТ, Почетен Посланник на Webit, председател е-Академия:
"Този съвет е без нормален бюджет и логика... Ако си мислим, че имаме специалисти, ние нямаме. Нямаме образование, нямаме и образование след образованието. Срещу 900 часа получаваш 1000 лева за обучаване на специалист. Това е абсурдна програма, която защитаваме пред ЕС. Повярвайте ми, времето на специалистите е много по-скъпо, моето време е много по-скъпо.
Президентската позиция е представителна. Вашият имидж международен е безспорен, въпросът е в България, какво ще можете да направите. Ако се борим програмка по програмка, няма да стане, трябва да се мисли глобално. Въпросът е какво се случва. Какви са програмите, по които ние наистина ще можем да образоваме хора, такива, каквито искат да учат, като нас?"
Меглена Кунева: "В Турция два часа президентът говори пред представители на неправителствения сектор, което ме шокира. Той се занимава с глобални проблеми, не го очаквах. Това трябва да стане и в България.
Аз ще събера хора, била съм в Гугъл, във Фейсбук, в динозаврите Майкрософт, имам контактите, ще ги доведа. Но какво ще им покажем. Искам да съм сигурна, че това, което видят, ще ги задържи."
Пламен Русев: "Моята мисия е да направим офиси на Гугъл и Фейсбук в България, ще се радвам да съдействате. По 27-а рамка едва 3.8 % успяват да усвоят парите, смешна работа. Какво правим?"
Меглена Кунева: "Това, което мога да направя, е да обещая консултативен съвет, ясна програма за работа ни през годините и да ви обещая, че ще тормозя и в пряк и в преносен смисъл институциите, от които това зависи. И разбира се, да работя с вас."