МВР не е разкрило поне 660 000 престъпления

Новините

05-08-2011, 09:30

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Сега" на 5 август

Като звучен шамар, който прокуратурата е ударила на МВР, тълкува в свой материал днес в „Сега” огласения вчера доклад за образуването, движението и приключването на преписките и делата за първото шестмесечие на тази година.

Според документа вътрешното министерство не е открило извършителите на поне 660 000 престъпления. От посочените данни става ясно, че в момента спрените дела срещу неизвестен извършител са 639 674. Само за половин година новите спрени дела са 38 281.

"Развитието на спрените дела срещу неизвестен извършител зависи основно от активизирането на оперативната и издирвателната дейност на полицията. В тази насока следва да се повишат активността и настойчивостта на прокуратурата по отношение на разследващите органи с цел недопускане на прекратяването им поради изтекла давност", пише прокуратурата.

Към спрените дела може спокойно да се добави и новата порция от 26 718 прекратени завинаги поради изтекла давност случаи, в които отново извършителят е останал неизвестен. Това на практика означава, че виновните за над 660 000 престъпления в момента се разхождат на свобода и вината за това не е на съда, държавата, адвокатите или някой друг, а на полицията, която не ги е разкрила.

През последните няколко години бяха прекратени и други над 1 млн. дела срещу неизвестен извършител, по които изтече абсолютната давност.

В анализа се посочва, че се увеличават случаите, в които прокурорите изземат делото от един разследващ орган - полицията, и ги предават на друг, за да се проведе качествено разследване. Прокуратурата отбелязва като важен факт това, че броят на използваните за полугодието специални разузнавателни средства (СРС) е намалял двойно в сравнение със същия период м. г. - тогава те са били 7198, а сега са 3345. Независимо от това броят на осъдените с влязла в сила присъда, по отношение на които са използвани СРС, се е увеличил почти двойно - от 58 на 110 за 2010 г.

Отчита се, че по 55 производства е приложена защита на свидетели. Има 6 случая на осигуряване на физическа охрана и 82 за запазване в тайна на самоличността.
Държавното обвинение отчита още, че са увеличени с 6.5 на сто исканията на прокуратурата за вземане на мярка за неотклонение "задържане под стража". С малко е намалял процентът на уважените от съда искания, но прокуратурата отбелязва, че тази тенденция буди тревога.

Прокуратурата отбелязва и че едва 2.3% от внесените от тях обвинения в съда не издържат и следват оправдателни присъди. За пореден път прокуратурата се оплаква и от натовареност, като твърди, че този проблем се задълбочава и че "не може да има радикално решение без законодателни промени в НК и НПК и без правилно разпределяне на отговорностите между контролните органи".