Доц. д-р Методи Абаджиев: Имплантологичното лечение е вълшебство

Мисия Варна

08-08-2011, 15:40

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Доц. д-р Методи Абаджиев - „Лекар по дентална медицина” за 2010 г. с богато академично CV и доказан професионализъм в областта на стоматологията, дава съвети за устната хигиена и предимствата на имплантологията.

За 18 години доц. д-р Методи Абаджиев, д.м. изминава  пътя от ординатор в спешен кабинет на РСП-Варна до заместик ръководител на УНС по Зъбопротезна имплантология  във Факултет по дентална медицина на МУ- Варна.                     

Създава “Дентален Център – Център по дентална протетика – АБАДЖИЕВИ” ЕООД с основна дейност -  оказване на извънболнична дентална помощ, чрез прилагане на съвременни диагностични и лечебни методи в областта на зъбопротезната имплантология и пародонтология, на консервативната, хирургичната, протетичната, естетичната и козметичната дентална медицина и профилактиката.

Екипът на Дентален център „Абаджиеви” е единственият академичен екип с богат клиничен опит в региона. Непрекъснато се инвестира в обучение и доусъвършенстване на екипа и в изучаването и прилагането на нови материали и технологии. В клиниката предлагат пълен портфейл услуги в областта на денталната медицина.

Вижте какво каза специалистът, пред ВарнаУтре.бг, за възможностите на имплантологията:

ВарнаУтре.бг: Можете ли да дадете съвет как трябва да се грижим за зъбите си? Възможно ли е дори при правилна и ежедневна устна хигиена да се стигне до загуба на зъб?

Доц. д-р Методи Абаджиев: Основните причини за загуба на зъб са три: кариес и неговите усложнения, пародонтални заболявания и остра или хронична травма. Доказано е, че кариесът се развива при наличие на бактериална плака. При подходяща зъбна хигиена тя липсва. Следователно,  все пак остават  другите две причини за загуба на зъби.

Освен това със стареенето на организма като цяло  се променят както зъбните тъкани, така и  тъканите, разположени около зъбите и корените, а и те са отговорни за  зъбното здраве.

И да не забравяме, че наследствеността е много важен фактор за всички заболявания, включително и за зъбните.

Какво представлява зъбният имплантат?

Може да се каже, че почти няма метал, който да не е използван за производството на зъбни импланти - злато, сребро, неръждаема стомана, алуминий, дори олово.  Любопитен факт е, че в  музея на Харвардския университет се съхранява череп, открит в Южна Америка, със здраво срастнал в костта черен камък с формата на зъб. А по времето на фараоните в Египет са имплантирали зъби от слонова кост в челюстите на дворцови дами.

 Съвременните имплантати са винтови и са произведени от титан. Вече има фирми, предлагащи имплантати от циркониев диоксид, но те са все още малък процент.

Зъбният имплант замества корена, върху него се завива пънче, а върху пънчето се поставя корона или се използва за закрепване на по-голяма протезна конструкция.

Какви са наблюденията Ви – склонни ли са българите да се подложат на този тип лечение или са скептични?

Имплантологичното лечение е вълшебство. Оказва се, че българинът обича чудесата.

В този смисъл по-често се налага да полагаме усилия да разубеждаваме пациентите  си да се откажат от този вид лечение, защото липсват показания за поставяне на имплантати, отколкото обратният вариант – да ги убеждаваме, че са необходими. А и днес, с информацията, която идва от глобалната мрежа, пациентите отиват на стоматолог доста осведомени и мотивирани за имплантологично лечение. Проблем по-скоро са колегите, които не са запознати подробно с възможностите на съвременната имплантология и не желаят да повярват в нея.

Има ли някакво възрастово ограничение за поставяне на зъбни имплантати?

Според световните стандарти, имплантологично лечение се препоръчва при завършване на костния растеж, но както и други догми от миналото, така и тази търпи лека промяна. Иначе горна възрастова граница няма.

Статистическа извадка за България няма.  Според мен, обаче, пациентите с имплантати са предимно хора в зряла възраст - около 50-те.

Има и не малко млади хора, загубили единични зъби, предимно от остра травма, които се възстановяват с имплантати.

А какви са предимствата на имплантологията пред обичайните методи (зъбни мостове, снемаеми протези)?

За да направим мост, трябва да изпилим съседните зъби. Когато това са здрави интактни зъби е жалко. При други  случаи, това са компрометирани зъби със стари коренови лечения и неподлежащи на ревизия. Използването им за опори е рисков момент в дългосрочен план.

 А по отношение на снемаемите протези, няма пациент по света, който да откаже мост и да предпочете снемаема протеза.

Винаги ли липсващите зъби могат да се заменят с имплантати?

Разбира се, че има показания и противопоказания и те трябва да се спазват строго. Имплантологът трябва да се научи да казва „не” на пациентите си, когато това се налага. Затова преди да се пристъпи към имплантиране, пациентът посещава лекуващия специалист 3-4 пъти за задължителната диагностика и планиране. Трябва да се знае, че имплантологията е протетична дисциплина с хирургични елементи. Това означава, че конструкцията „казва” къде е мястото на имплантата. Т.е. днес започваме отзад напред. Първо изработваме прототип на бъдещата конструкция и след това по нея поставяме имплантатите.

Каква е годността на зъбните имплантати?

Позволете да отговоря с въпрос, без да бягам от конкретен отговор.

Какъв е животът на един автомобил? Българите разбират от коли или поне повечето от тях. Отговорът е ясен: В зависимост от  вида на колата, експлоатацията  и поддръжката. Същото е и при имплантатите. Имплантологично лекуваният пациент трябва да поддържа безупречна зъбна хигиена и да посещава имплантолога си от 2 до 4 пъти в годината за професионална „поддръжка”. Странни са пациентите, които по 3 пъти седмично си мият колите и  спазват  стриктно часа за смяна на масло, а недоумяват защо трябва да си губят времето с периодични прегледи при стоматолога, след като нямат проблем.

Болезнена ли е операцията по поставянето на имплантатите?

Всичко се прави под анестезия. Както по време, така и след хирургичната манипулация липсват болки. При по-големи интервенции има дискомфорт, предизвикан от постоперативния оток, но той отшумява за ден - два.

Колко време е необходимо на организма, за да приеме имплантатите и има ли вероятност да ги отхвърли? Има ли риск за челюстта или за околните зъби?

Титанът, материалът от който са направени импантатите, е не просто биотолерантен, а е биоинтегрируем. Т.е. костните клетки проникват в микропорите на имплантатната повърхност. Този процес е в основата на остеоинтеграцията (вкостяването).  

Времето, за което настъпва остеоинтеграцията е от 4 до 9 месеца, в зависимост от начина на имплантиране. Ако говорим за обикновено поставяне на имплантати, прието е да се смята, че 3 месеца са достатъчни за долна и 4 месеца за горна челюст. При правилно протетично–имплантологично планиране и при хирургична работа, извършена с респект към меки и твърди тъкани, резултатите са  отлични, без опасност за челюстта и съседните зъби.

Колко струва поставянето на един зъбен имплантат?

Изкушавам се отново да „впрегна” автомобилната тема, но няма да го направя. Лечението не е евтино. Може би, около 10% от населението на нашата страна може да си го позволи. Но ние не правим изключение. Подобна е статистиката и в много други далеч по-развити държави.

Според едно проучване, поръчано от  Nobel Biocare (един от най-големите производители на имплантати), в Япония, Северна Америка и Западна Европа през 2000 г. 240 млн. пациенти са загубили един или повече зъби. От тях 50 млн. са лекувани конвенционално и едва 5 млн. имплантологично.