И ВАС потвърди зависимостта на икономиката от „Лукойл”

Новините

11-08-2011, 10:51

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Дневник" на 11 август

Върховният административен съд  разреши на "Лукойл Нефтохим" да работи, докато приключат споровете му с Агенция "Митници". Очаква се делата да се проточат поне края на годината, пише днес по темата „Дневник”.

Мотивите на съда отново потвърдиха господстващото положение на бургаската рафинерия и зависимостта на българската икономика както от нея, така и от основния й търговски партньор "Лукойл България”. В мотивите си как може да бъде застрашен въздушният и железопътният транспорт магистратите разсъждават дори за липсата на други доставчици на авиационно гориво.

Стана ясно за първи път и какви претенции би имала "Лукойл България" към "Лукойл Нефтохим" за пропуснати ползи и загуби, ако рафинерията не работеше. Фирмата ги и е изчислила на 70 400 000 лв. месечно.

Рискът руската компания да съди държавата за щети и нереализирани продажби заради отнетите лицензи натежа и преди седмица, когато митниците решиха, че "Нефтохим" може да продължи да работи до произнасянето на ВАС.

От митниците заявиха, че приемат с разочарование двете определения на ВАС. "Те не променят по никакъв начин категоричното намерение на митническата администрация да контролира в рамките на правомощията си спазването на закона и равнопоставеността пред него на всички икономически субекти", беше коментарът на агенцията.

Върховният съд всъщност потвърди становището на Софийския административен съд от 1 август, че незабавното действие на решението за отнемане на лицензите на "Лукойл" и на рафинерия "Росенец" ще доведе до значителна или трудно поправима вреда за компанията.

ВАС коментира контрадоводите на митниците, че "Лукойл авиейшън България" ЕООД не е единственият доставчик на авиационно гориво и има още поне 10 лицензирани складодържателя.

Според съда този аргумент се оборва от факта, че именно запасите от авиационно гориво на "Лукойл" бяха разблокирани от държавния резерв с решение на Министерския съвет от 30 юли.