Избрани Новини
Не откриха конфликт на интереси между съдия Янева и „Софийски имоти”
Преди месец Янева си направи отвод от процеса, като каза, че мотивът й да се оттегли от случая е определението на Софийския апелативен съд, с което втората инстанция отмени прекратяването на делото.
във връзка с делото "Софийски имоти", съобщи Дневник като се позовава на решението на комисията, обявено днес.
Преди месец Янева си направи отвод от процеса, като каза, че мотивът й да се оттегли от случая е определението на Софийския апелативен съд, с което втората инстанция отмени прекратяването на делото. В това определение апелативните магистрати казват, че като е прекратила делото Янева се е намесила в съществото на спора, което е недопустимо. "При това положение за всеки съдия е задължително да си направи отвод", заяви Янева.
Като пълномощник на фирмата на баща си през май 2002 г. Янева сключва договор за покупка на два имота от "Софийски имоти". Осем години по-късно тя поема дело за безстопанственост срещу ръководството на дружеството като бави произнасянето си няколко месеца. Накрая прекратява делото и го връща на прокуратурата.
За да има конфликт на интереси са необходими три предпоставки – лицето да заема публична длъжност, да има частен интерес и от него да следва облага, твърди комисията. Тя обаче не е установила наличието на частен интерес и облага в казуса "Софийски имоти", тъй като недвижимите имоти са придобити от свързано с Янева лице – баща й. Освен това забавянето на "процесуалните действия по наказателното дело не може се отрази на валидността на сделката, подписана от пълномощника Владимира Янева Янева в полза на баща й."
Според комисията решението за продажба на имота през 2002 г. не е еднолично, взето от Тошко Добрев като изпълнителен директор на "Софийски имоти" ЕАД, а е прието от оправомощения колективен орган – съвета на директорите на дружеството при спазване на процедурата по приемането му.
Заради това, според комисията, покупката на имота не може да се третира като облага, която да е повлияла върху безпристрастността и обективното изпълнение на задълженията на Владимира Янева. Отбелязва се и дългият период, който е изминал от сключване на сделката и произнасянето по делото "Софийски имоти".
От комисията изтъкват и датата на влизане в сила на закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси - 01.01.2009 г. А "предполагаемата облага" е придобиването на имот е станало на 17 май 2002 г. - Според комисията "законът действа и урежда обществени отношения занапред, след влизането му в сила и липсва изрична законова разпоредба, придаваща му обратно действие по отношение на факти, възникнали преди 1 януари 2009 г."
Топ Новини