Избрани Новини
Ирански филм отнесе Златната Афродита 2011
За трета поредна година ирански филм печели Златната Афродита.
"Златната Афродита" отива при режисьора Асгар Фархади за филма му "За Ели".
Журито, в състав режисьора Иван Павлов – председател, и актрисите Хенгаме Газиани от Иран и Весела Казакова единодушно са взели това решение.
Миналата година голямата награда спечели „Светлинка в мъглата" на режисьора Панахбархода Резаи, а през 2009-а - "Последната кралица на земята" на Мохамад-Реза Араб.
Наградата за най-добра актриса тази година отива в ръцете на Пилар Лопес де Аяла за ролята й във филма "Към другите" (Франция). Призът за най-добър актьор получава Ламберт Уилсон за играта му в същия филм.
Специалната награда на журито се присъжда на филма "Черно и бяло" (Турция) на режисьора Ахмет Бояджиоглу. Същият филм получава и наградата на Сдружението на българските филмови критици.
Специалната награда "Горчива чаша" на Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМУ) на Софийски Университет "Свети Климент Охридки" получи българската комедия "Корави старчета" на Пламен Масларов и оператора и режисьор Ивайло Пенчев. Както знаете, Пламен Масларов почина по средата на снимките и операторът и екипът на филма го довършиха.
"За изобретателното и находчиво екранно въплащение на провокативния сюжет, дръзко смесващ комедията на характерите с комедията на ситуациите, наградата на ФЖМК, която се присъжда за принос в развитието на свременната филмова изразност на 19 международен филмов фестивал "Любовта е лудост" се присъжда на филма "Корави Старчета" на режисьора Пламен Масларов (посмъртно) и оператора и режисьор Ивайло Пенчев".
Това гласи протоколът на журито, в състав Красимир Кастелов, Людмила Димитрова, Даниела Стойнова, Невяна Троянска и Вълчан Вълчанов.
"Благодарен съм на Пламен Масларов, че обърка сърцата ни с този филм. Той получава посмъртно и специален диплом от Община Варна", каза шефът на ФК Илия Раев. Той изрази отново специални благодарности на Владимир Иванов, директор на Руския културно-информационен център, благодарение на когото и на 19-ия МФФ "Любовта е лудост" имаше панорама на руското кино.
Шефът на Фестивалния и конгресен център издаде днес, че очакват отговор от Община Варна, на предложението проф. Александър Грозев, артистичен директор на фестивала “Любовта е лудост”, да стане почетен гражданин на Варна.
"Много ми е драго и съм много щастлива, че бях поканена от проф. Грозев да бъда член на журито. Радвам се, че се срещнах с Хенгаме. С нея изградихме дълбока връзка и имаме планове заедно. Скоро мисля да посетя Иран и дори да нямаме общи проекти, то поне да изкарам няколко дни в Техеран. Сърцето ми се изпълва с радост, че се срещнах с човек, като нея", каза Весела Казакова за колежката си в журито - иранската актриса Хенгаме Газиани.
На 17-ия МФФ "Любовта е лудост" Весела Казакова взе наградата за най-добра актриса за ролята й във филма "Прима Примавера" (Prima Primavera) на режисьора Янош Еделени.
"С Иван Павлов изградих дори още по-длбока връзка! Варна ми е най-любимото място!", каза още чаровната Казакова.
Иранската звезда Хенгаме Газиани от своя страна сподели, че винаги, когато е била на фестивали по целия свят,, е нямала търпение да си тръгне последния ден. За първи път обаче, тази сутин си е помислила "Дано да остана още малко!", сподели тя.
По думите й, най-интересното от всичко, което й се е случило в последните 7 дни, е изненадата, че без да обсъждат филмите с останалите членове на журито, снощи тримата с изненада са установили, че са абсолютно единодушни за разпределянето на наградите. "Много се смяхме", сподели иранската актриса.
"Варна е гнездо на небесни ангели! Не губете мечтите си! Много ви обичам", каза още Хенгаме Газиани.
От своя страна, председателят на журито - режисьорът и директор на Българската национална филмотека Иван Павлов призна, че винаги има доза субективизъм и при друг състав на журито, може би наградите биха били разпределени по различен начин.
Режисьорът си е изградил тактика, да не сяда на определените за журито места в залата, защото там всички го виждат и следят всяка негова реакция. "Затова реших да не сядам там, където е определеното ми място, а където искам. Влизам сам в тъмната зала и сядам сам, ставам преди да са светнали, докато текат надписите. Аз обичам сам да гледам филмите.", сподели Павлов.
По думите на Павлов, проф. Грозев с някаква телепатия е събрал точно този състав на журито, защото наистина са взели единодушно решението, без никави вътрешни спорове.
"Ние се събрахме и говорихме кой как си представя филмите, не толкова за самата конкурсна програма, а това кой какви филми харесва и иска да гледа. Водил съм се единствено от това какво кино искам да гледам - като начин на правене, сюжет, мизансцен...", каза режисьорът. "Аз съм режисьор, но сега бях член на журито и нямаше как да налагам мнението си над двете актриси", пошегува се той за нетипичната ситуация.
"Дано няма освиркване довечера, когато връчваме наградите, както се е случвало много пъти на фестивалите в Кан, Венеция и т.н.", пошегува се професор Грозев.
ОЧАКВАКВАЙТЕ ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМКИ ОТ ОФИЦИАЛНОТО НАГРАЖДАВАНЕ!
За финал Илия Раев зарадва присъстващите, че наскоро НДК, като принципал на ФКЦ е дарил машина за правене на субтитри. От тази есен вече филмите във Фестивалния няма да бъдат със симулантен превод, което от години прави гледането на кино там мъчително и ни лишава от част от очарованието на лентите, обеща шефът на комплекса.
На 8-и септември започва Световният фестивал за анимационно кино, който ще се възроди след 22-годишно прекъсване. Това ще е седмото издание на световния форум, а билетите влизат в продажба от утре, съобщи още Раев.
В официалната програма има над 60 филма. Ще има пет категории в конкурсната програма – късометражна анимация, пълнометражна анимация, детска анимационна програма, студентска анимация и части от тв сериали.