Избрани Новини
Без мярка за неотклонение за варненския бизнесмен, арестуван за рекет
Те бяха задържани при акция на ГДБОП в София по обвинения в "натискане" на длъжници, незаконна финансова дейност, изнудване за обществени поръчки и принудително прехвърляне на фирми.
В края на август, те бяха арестувани, при акция на ГДБОП в София, по сигнал за натиск над длъжници, незаконна финансова дейност, изнудване за обществени поръчки и принудително прехвърляне на фирми.
Срещу варненския бизнесмен има 4 повдигнати обвинения, като само по първото е обвинен и другия задържан - Севдалин Минчев - че тримата с Красимир Велчев, са се занимавали с изнудване, рекет и заплахи, като ръководител бил Дерменджиев.
Другите три обвинения са свързани с отношения му с Пламен Троански, когото изнудвал и заплашвал да му прехвърля акции от фирми, както и да подписва договори за заеми и запис на заповеди към договора.
Сигналът бе подаден от Пламен Троански, за когото от адвокатите на Дерменджиев стана ясно, че дължи 200 хил. евро на клиента им. Дългът бил от миналата година, а Дерменжиев е завел дело срещу Троански, тъй като не връщал парите.
От записи, направени със специални разузнавателни средства (СРС), стана ясно, че Троански се заканил на обвиняемия, че "сега ще види какво ще му се случи", след като разбрал за заведеното срещу него дело.
Основната теза на защитата е, че това, което "ще се случи", е акцията на ГДБОП.
По време на една от бизнес срещите на двамата необяснимо са присъствали служители на ГДБОП, каза в съдебната зала адвокат Илиян Василев. Той посочи, че прокуратурата не е представила никакви доказателства за заплахи за физическа саморазправа от Ангел Дерменджиев към Пламен Троански, посочва БТА.
Съдия Гунчев прецени, че искането на държавното обвинение за налагането на най-тежката мярка „задържане под стража" е неоснователно, тъй като не може да се направи обосновано предположение, че двамата са извършили престъпленията, за които са обвинени, предаде news.bg
Това е първата и задължителна предпоставка, изискуема от закона за налагане не само на най-тежката мярка „задържане под стража", но и на каквато и да била друга.
В мотивите си съдът посочи, че при липсата на достатъчно доказателства, няма основателна законна причина Ангел Дерменджиев и Севдалин Минчев да бъдат държани в ареста.
Съдия Гунчев посочи и че няма достатъчно доказателства за връзката между двамата обвиняеми.
Освен това СГС упрекна прокуратурата, че не е събрала и описала в обвинителния акт доказателствата, които са събрани срещу Красимир Велчев.
По думите на съдия Гунчев, фактът, че Велчев все още не е привлечен като обвиняем към настоящото производство, не оправдава прокуратурата, тъй като неговите действия също имат отношение към обвинението за организирана престъпна група, съставена от тримата.
Няма доказателства за трайна връзка между двамата обвиняеми, прие съдия Гунчев.
Решението може да се протестира от прокуратурата пред Софийския апелативен съд (САС). Ако това се случи, САС ще заседава на 13 септември.
Ангел Дерменджиев и неговата фирма „Пътстрой” станаха скандално известни с изграждането на завода за боклук в Езерово, тъй като около сагата се появиха съмнения за рушвети, а бивши съдружници на бизнесмена пропищяха, че са завлечени с милиони.
В „Пирин Ват”, освен с червения депутат и близък приятел на президента Георги Първанов, Дерменджиев е съдружник и с Ангел Гераксиев. Двамата минават за приближени до БСП.