Youtube и Vbox влизат в уроците

Новините

03-09-2011, 15:14

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Учителите ще пускат любимите на тинейджърите видеоклипчета от интернет, докато преподават, съобщава „Монитор”.

Учителите ще пускат любимите на тинейджърите видеоклипчета от интернет, докато преподават, съобщава „Монитор”.

Уроците ще протичат с филмчета от сайтове като youtube.com и vbox7.com. Това ще стане възможно още от 15 септември с въвеждането на първите електронни учебници в България.

„Учителите ще прожектират уроците пред целия клас на виртуална дъска. Освен стандартните текстове от учебниците, редакторите са добавили и препратки към интернет сайтове“, обясни Милена Константинова, завеждащ редакцията "Електронно книгоиздаване" в издателство „Просвета“.

В електронните учебници възможностите за препратки към интернет са подбрани от експертите според конкретния предмет и учебно съдържание.

Филми от историческите архиви на националната телевизия са включени в учебниците по история. Щом учителят натисне специален бутон, урокът прекъсва и пред децата тръгва филмче за българските владетели и възрожденци.

Първи по интерактивните помагала ще започнат да учат в пети и шести клас. Разработени са също буквар и математика за първолаците.

Специално за най-малките ученици образователното съдържание се представя  интересно, динамично и достъпно, на разбираем за децата език, обясниха от издателството. Някои задачи са под формата на компютърна игра. Всяка държава от картата по география е представена като частица от пъзел и учениците сами трябва да го подредят. Клипче с разрязана ябълка обяснява дробите на петокласниците, демонстрираха създателите на виртуалните уроци.

За по-големите ученици от 8 клас са подготвени електронни учебници по чуждите езици.

Опитите в часовете по химия ще стават на компютърния екран. Това показа учителят по химия Кирил Атанасов, който е част от експертния екип, създал виртуалните уроци. „В учебниците „Човек и природа” сме включили специална компютърна програма за опити в практическата част на уроците. С нея децата съвсем безопасно и бързо ще видят реакциите като в истинска епруветка”, добави Кирил Атанасов.