Всички държави в ЕС нападат България за слабо правосъдие

Новините

13-09-2011, 10:34

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното вестник „Сега” на 13 септември

В основната си публикация днес в. „Сега” информира за  недобрата ситуация, в която се намира стрната ни по отношение правосъдието.

Всички държави в Евросъюза се присъединиха вчера към критиките на Европейската комисия срещу България и Румъния за слаба борба с организираната престъпност и корупцията на високо равнище.

За първи път от четири години Съветът на ЕС по общи въпроси (външните министри) превърна рутинната си подкрепа за годишния доклад на ЕК в самостоятелен подробен анализ на недостатъците в сферата на правосъдието и вътрешния ред в двете наблюдавани страни.

Така не само еврократите в Брюксел, но и правителствата на държавите членки изразиха тревога, че не виждат желаните резултати, а именно - осъдени на затвор мафиотски босове, пратени зад решетките висши правителствени функционери и отнето имущество на необяснимо забогателите.

Съветът заяви, че все още има политическа воля у правителствата на България и Румъния да изпълнят препоръките на ЕК, но изрази разочарование, че работата им е мудна.

Държавите членки разсеяха очакването, изразено преди два месеца от София и Букурещ, че следващият доклад на ЕК през юли 2012 г. ще е последен, защото ще направи цялостна проверка на действието на механизма от началото на членството на България и Румъния на 1 януари 2007 г.

Както и в тазгодишния доклад на ЕК за България, така и в решението на Съвета най-острата критика е към правосъдната система, чиито "представители още не са показали истински ангажимент за реформа".

Изтъква се, че "необходимата за реформа правна рамка, общо взето, е налице и акцентът трябва да се насочи от подготовка и приемане на закони към тяхното прилагане". За да не се прехвърля отговорността между изпълнителната, съдебната и законодателната власт, както стана и след последния доклад на ЕК, "Съветът подчертава, че промяната на съдебната система изисква съгласуван подход на всички свързани (с проблема) държавни фактори, както и широка политическа подкрепа".

Изразява се разочарование, че "няколко важни назначения в съдебната власт не отговориха на стандартите за прозрачност и доверие". Визираните назначения са изборът на Георги Колев за шеф на ВАС и на семейната приятелка на вътрешния министър Цветанов Владимира Янева за председател на СГС.

Въпреки че критиката срещу Румъния е по-сдържана, на преден план е изкаран въпросът за "бързината на няколко важни дела за корупция на високо равнище и за конфискация на необясними богатства, както и за налагане на назидателни санкции за конфликт на интереси.