Екоминистерството одобри нововъведения за производството на амониев нитрат в Девня

Животът

13-09-2011, 15:47

Снимка:

АРХИВ © БГНЕС

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Използваните апарати и технологични възли от старата инсталация за производство на стабилизирана амониева селитра ще бъдат приведени в съответствие с новите изисквания на изграждащата се нова инсталация за производство на стабилизиран амониев нитрат

На заседание на Висшия експертен екологичен съвет при Министерството на околната среда и водите под председателството на зам.-министър Евдокия Манева бяха разгледани и одобрени доклади за въздействие върху околната среда на трима инвеститори - “Маргемин” ЕООД,  Агенция „Пътна инфраструктура”  и „Агрополихим” АД

Това съобщи Дончо Иванов, председател на гражданско сдружение „Хармония” и на неправителствената екологична организация Коалиция за устойчиво развитие, който е участвал в заседанието от името на неправителствения сектор.

ВЕЕС одобри и осъществяването на инвестиционно предложение за „Изграждане на промишлена инсталация за производство на стабилизиран амониев нитрат”  с възложител „Агрополихим” АД, гр. Девня. Инвестиционното предложение представлява разширение и реконструкция на съществуващата инсталация за производство на стабилизирана амониева селитра (САС). Ще се изгради изцяло нова мокра част на инсталацията за производство на стабилизиран амониев нитрат (САН), частична реконструкция на съществуващата гранулация и сухата част на съществуващата инсталация за производство на САС и съвместяването им в рамките на една производствена единица с повишена ефективност на производствения процес – „Инсталация за производство на САН”.

Новото производство се базира на утвърдена технология с тръбен реактор, при което досега произведената САС ще бъде заменена от САН с 34% съдържание на азот и стабилизираща добавка алуминиев сулфат Al2(SO4)3.  В новата „мокра” част на инсталацията за производство на САН, в резултат на взаимодействие на NH3 и HNO3, ще се получава разтвор на NH4NO3, който се концентрира до стопилка с концетнтрация 99,8% NH4NO3 и тази стопилка постъпва в старата „суха” част на инсталацията за производство на САС. Там се извършва кристализация на стопилката от NH4NO3 във вид на гранули, с размери основно в интервала 1 ÷ 4 mm, които се охлаждат, класифицират, омасляват против слепване (сбиване) и след това постъпват в склада за съхранение или опаковка и експедиция.

Използваните апарати и технологични възли от старата инсталация за производство на САС ще бъдат приведени в съответствие с новите изисквания на изграждащата се нова инсталация за производство на САН.

Неразделна част от инсталацията за производство на САН са и двете помощни инсталации:

* Инсталация за приготвяне на разтвор от Al2(SO4)3 и прехвърлянето към хомогенизатора за смесване с разтвора от NH4NO3

* Инсталацията за „обратна осмоза”, състояща се от пластинчат охладител, буферен резервоар и три модула и предназначена за обработка на нитратните концентрати, при което се получава концентриран разтвор на NH4NO3, който се връща обратно в амониево-нитратния процес, и разреден разтвор (пермеат), който най-често се обработва извън цеха.

Инсталацията ще работи при непрекъснат режим на работа – 330 дни/годишно или 8000 часа/годишно и с капацитет на краен готов продукт (гранулиран амониев нитрат), както следва: 412 500 тона/годишно, респективно 1250 тона/24часа или 52 тона/час. Общата продължителност на етапа на експлоатация се очаква да бъде 25 - 30 години.

Разглеждането на т. 4 от дневния ред на заседанието на ВЕЕС - Доклад за ОВОС за инвестиционно предложение за изграждане на „Национално хранилище за погребване на краткоживеещи ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци – НХРАО” с възложител Държавно предприятие “Радиоактивни отпадъци”, беше отложено поради демарш на румънското министерство на околната среда, което не е дало към момента одобрение пред  българското МОСВ.