Сменяме верото с оцет

Животът

04-10-2011, 10:48

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник „Монитор” на 4 октомври

Вместо с веро да мием чиниите с препарати, съдържащи обикновен оцет, а белината да се използва само в краен случай, призовават от екоминистерството в нова кампания, част от общоевропейска, наречена „Цвете на Европа”, пише „Монитор”.

Продуктите, които не замърсяват околната среда и в този смисъл са много по-безвредни и за хората, могат да се намерят и на българските пазари. Те се контролират изключително строго по европейски критерии .

Според Надежда Христова, експерт в министерството, верото е опасно, защото пяната му съдържа токсични вещества, които остават неразградени в почвата.

До момента ЕС вече е утвърдил 26 продуктови групи, в които знакът гарантира максимална защита на природата и на здравето. Сред тях са 5 вида почистващи препарати: за общо почистване, за миялни машини, за ръчно миене на съдове, перилни препарати, сапуни и шампоани. Има строги екологични изисквания към матраците към обувките и дори към туристическите услуги. Марката цели да ориентира хората, които са загрижени за природата и за бъдещето й

 Колкото повече потребители избират цветето, толкова повече търговците ще се отказват от опасната химия за сметка на безопасната. В момента няма нито един български продукт, получил престижното лого. Но пък има вносни, трябва само хората да проявят интерес и да ги потърсят в магазините, твърди екоекспертката.

Близо 400 хотела в ЕС вече са получили право да се „закичат” с екомарката. За да го направят, те например трябва да ограничат водата от кранчетата си до 9 литра на минута, да изхвърлят малките шишевца за шампоан и кутийките за сапун и да ги заменят с големи съдове с дозатори. Ако получат логото, тези неудобства не само няма да отблъснат клиентите, ами и могат да привлекат хора, готови да приемат зелените идеи, твърдят от МОСВ.

„Цветето на Европа” се бори също така и с всички съдове за еднократна употреба, които замърсяват околната среда.