ВиК ни сви 30 млн.лв. от джоба

Новините

05-10-2011, 09:17

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "24 часа" на 5 октомври

„24 часа” съобщава в публикация, че десет години приходите от т.нар. воден данък са били ограбвани, вместо да се използват по предназначение.

35 ВиК дружества в страната дължат 30,351 млн. лв. на екоминистерството за водни такси. Задълженията са натрупани от 2001 г. до 2010 г., показва справка.Сумата не включва законовата лихва от 10%.

Част от дружествата като тези в Перник и Габрово не са плащали нищо от 2001 г., когато в страната е въведена таксата. Заради това и са натрупали задължения за над 4 млн. лв. за пернишката фирма и над 3 млн. за дружеството в Габрово. Над 4 млн. са дълговете и на ВиК в Стара Загора. Абсолютен рекордьор е Пловдив, от 2003 г. досега на държавата не са платени 6,5 млн. лв.

Общото между всички дружества длъжници е, че са собственост на държавата. Дълговете са се трупали при четири правителства.

Този кабинет обаче за първи път успява да събере част от задълженията. Проблемът дори е бил обсъждан наскоро на оперативно заседание на правителството, защото ВиК дружествата се оплакали в МРРБ, че екоминистерството ги притиска със срокове за разплащане.

При предишните правителства от регионалното министерство е имало устна инструкция да не се плащат таксите, защото било прехвърляне на пари от единия джоб на държавата към другия, твърдят запознати.

"Факт е, че длъжници са ВиК дружествата с държавна собственост. Има твърдения, че не са плащали таксата с пряко разпореждане на Асен Гагаузов (министър на регионалното развитиев кабинета на Сергей Станишев - бел. ред), както и че е имало разговори между него и министъра на околната среда Джевдет Чакъров тези задължения да бъдат опростени.

Писмени следи във вид на документи поне в нашето министерство няма, но няма и следи ПУДООС и екоминистерството да са се опитвали да си съберат вземанията", категорична бе Галина Симеонова. Чакъров отрече да е обмислял анулиране на вземанията. (Коментар на бившия екоминистър виж в карето долу - бел.ред.)
Независимо дали дълговете са трупани от държавните ВиК със или без разрешението на правителствата в последните 10 години, факт е, че тези суми не са отишли по предназначение.

"С тези 30 млн. лв. през годините можеха да се направят доста неща. Вместо това парите са оставали във ВиК дружествата, в някои са си раздавали премии, в други твърдят, че са правили инвестиции в развитие на мрежата си", твърди Галина Симеонова.