Костадин Костадинов: Кметът на Варна утре

Мисия Варна

11-10-2011, 18:03

Автор:

Свилен Димитров, вестник "Твоят ден"

Всичко от Автора

Четиво за тези, които не знаят, че  той  е от изключенията, за които младостта не е синоним на липса на опит

Някои го упрекват за възрастта му

(прекалено бил млад за кмет, зелен още, нямал опит). За други той е олицетворение на промяната, на новото, на варненското утре. Този текст е  за първите. За тези, които не знаят, че Костадин Костадинов  е от изключенията, за които младостта не е синоним на липса на опит – както житейски, така и политически.

Костадин Костадинов е на 32 години. От 21  живее в „Кайсиева градина“. Синът му е първокласник в кварталното училище. С късмета на вечно усмихнатите хора щастливо събитие беляза новото начало в кариерата му на професионален политик: по странна прищявка на съдбата дъщеричката му Деница се роди със седмица по-рано и изплака часове преди да бъде обявена номинацията на татко й за кмет от коалиция „Варна утре“, включваща партиите Новото време, ВМРО, Гергьовден, БНД.

Всъщност на въпроса „Каква е професията ти?“ Костадин отговаря: учител. Защото така е записано в първата му диплома по балканистика от Великотърноския университет (по-късно завършва и право).

Оказва се, че „званието“ не е само формално. Младият варненец някак без да иска, някак между другото наистина се е превърнал в учител – учител в онзи по-широк и общонационален смисъл, който чакаме с нетърпение да се върне в живота ни днес. За последните 14 години Костадин Костадинов е обиколил повече от половината населени места в България. Стъпил е в над 2000 села, знае колко християни и мюсюлмани живеят там, колко деца са се родили, колко млади хора са избягали. Бил е във видинското село Арчар където местните цигани с багери и кирки  разкопават античната крепост Рациария.  Бил е Брегово, където всяка година умират 250, а се раждат 30, едва половината от които – българчета.

Ако не го прекъснете навреме, Коцето, както всички го наричат, с часове ще ви разказва как заради заснемането на филма „Третата българска катастрофа“ за 10 дни е обиколил половин България като е минавал по 1000 км. на ден. За едноименната си книга е поканен от специалисти от Института по изследване на населението да подготви докторска дисертация по демографския проблем на България.

Ако вече сте побързали да си създадете впечатление за симпатичен, но академичен тип, автор на историческа литература и сценарист, ще ви напомня, че именно Костадин Костадинов беше човекът, който спря затварянето на училището в село Константиново с  блокада на пътя за Белослав. „Стотици хора ни подкрепяха, даже шофьорите от блокираните коли повтаряха: Щом е за училище – с вас сме, ще чакаме, връща лентата към пролетта на 2008-ма година Коцето. Училището тогава беше нарочено за затваряне въпреки увеличаващия се брой на децата в школска възраст там. Зад „идеята“ стояха предприемачески апетити за 100 дка земя на брега на Варненското езеро, собственост на училищното настоятелство.

Не по-малко енергия се иска и за друг успех на Костадинов: през 2007-ма чрез инициатива под надслов "Ние не го правим само по избори" ВМРО организира  откриване на детска ясла в бл. 210 в ж.к. "Кайсиева градина". Това е първата детска ясла в квартала.

Костадинов става член на ВМРО още на 18 години, буквално веднага след като пристига във Велико Търново, за да се запише в Университета. Желанието му за това се заражда малко по-рано, когато е едва на 15, но така и не успява да го осъществи във Варна. Приемат го във Великотърновския университет по първо желание, с максимален бал – пълна шестица от дипломата и пак толкова на приемните изпити. Преди това е завършил Пета гимназия с английски и руски.

Роден е на първи април и е типичен представител на зодия Овен - упорит, дори непреклонен, целенасочен и безкомпромисен. Потомък е на преселници от най-високото странджанско село в турска Тракия – Крушево. Роден е във Варна. Твърди, че е обикновен средностатистически варненец: баща му е заварчик, а майка му е електрокаристка - сега безработна.

Запознал се със съпругата си Велина на първата лекция в университета. Видял я отдалеч: слабичка, с дълга руса коса, и си обещал един ден да се ожени за нея. Съдбата му дала знак: чаровното девойче седнало до него на лекцията. Още на следващия ден, на разходка из романтичния пейзаж на Царевец, Велина била информирана, че двамата ще се оженят и ще имат 5 деца.

„Това беше любов от пръв поглед“, признава Коцето. Но бързо добавя: „Жена ми знае, че докато не свърша това, за което съм влязал във ВМРО, тя ще е на второ място. Затова не ми се сърди особено за вечните отсъствия и тревоги“.

А тревоги не липсват: последно в началото на кампанията, когато Костадинов стана първия кандидат за кмет арестуван от полицията. На фона на стотици обвинения за корупция, далавери и конфликт на интереси у властимащите му конкуренти, полицаите закопчаха младежа, опитал се да спре тълпата, тръгнала към Максуда на 26 септември вечерта. Всички записи, снимки и разкази на очевидци показват как Костадинов опитва да успокои разбунтувалите се младежи и ги насърчава да се разотиват. Точно тогава е проснат на земята и закопчан с белезници. Опонентите му предпочетоха да тълкуват случая като опит да се яхне предизборно тревожната обстановка в страната. Несъстоятелна теза, която Коцето оборва с простичкия факт: „Понеже изборите за местна власт винаги са през есента, на 6 и на 22 септември по време на кампания, на честванията за Съединението и Деня на независимостта на България се изсипват кандидатите на всички партии. После на 1 ноември, на Деня на будителите, изборите са минали, и в храма сме само ние и новоизбраният кмет. Той – по служба,  аз и приятелите ми – по съвест“.

Костадин Костадинов основава варненската организация, когато се връща във Варна след Университета. Прави го през 4-те часа на гарнизонния отпуск, докато е войник в Балчик. Дотогава в Търново се занимавахме повече с читалищна дейност. Първо като председател на студентския съвет издавах вестник (възстанових студентския вестник, който беше закрит поради липса на средства, и го направих търсено и печелившо издание), започнах и студентски блок по местно радио. С воеводите пък правехме купони с народна музика – учехме се да играем български хора“, спомня си романтичните времена Костадинов. Скоро обаче разбират, че няма кой да им помогне да видят идеалите си в действие.

„Трябваше или сами да се хванем да променим нещата или да се изнасяме от България“, обяснява дилемата кандидатът за кмет на коалиция Варна утре. Така, според него, по необходимост става политик.

Първите месеци след казармата прекарва в очакване на среща с кмета и областния. Воюва за правото ВМРО да има свой клуб във Варна. Накрая успява и започва да прави избори. „Така научих, че ударите не ме отчайват. За мен политиката винаги е била средство, а не цел“, обяснява веруюто си Костадин Костадинов.