Половин България не е готова за снега

Новините

13-10-2011, 11:22

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Труд" на 13 октомври

Половин България може да остане блокирана под преспи още при първия сняг.

Поради лоша организация или липса на пари и тази година зимата е на път да изненада доста от кметствата, алармира "Труд".

Тежък сезон заплашва областния град Видин поради огромни дългове на общината. Подобна е ситуацията и в пловдивската община Родопи, която дължи на концесионера по чистотата 1,250 млн. лева. В Смолян общината се кара с пътното управление кой и срещу каква сума ще чисти републиканските пътища.

Русенски кметове все още чакат пари от държавата за почистване на шосетата.

Според прогнозите на синоптиците сняг в градовете ще завали през ноември. Но проверка на “Труд” в цялата страна показа, че както всяка година, и тази зимата ще изненада голяма част от кметствата. Още повече че голяма част от управниците са в отпуск, тъй като са кандидати за местните избори.

В голяма част от кметствата обаче стягат снегорини, камиони, багери. Тази година в голяма степен няма да бъдат изпълнени изискванията на ЕС за намаляване на запрашеността и срещу ледовете ще се използват пак пясъчни смески. Тежка зима заплашва областния град Видин, ако не бъде разрешен огромният проблем с натрупаните общински дългове от 22 мнл. лв. за тръжна процедура.

И села в пловдивската община Родопи могат да се окажат под блокада при първия по-обилен снеговалеж. Проблеми с организацията има в община Смолян. От областното управление искат републиканските пътища в рамките на града да се чистят от кметството и предлагат да плаща половината от сумата - по 1000 лв. на километър. Кметовете на общини в Русенскосе готвят за зимата, но още чакат пари от държавата за почистването на републиканската пътна мрежа.  Договорите на община Хасковос фирмите, които ще се грижат за зимната поддръжка все още не са сключени и обществената поръчка предстои. Предвидените средства са като м. г. - около 300 хил. лв.

В голяма част от общините у нас ще използват пясък като мярка №1 в борбата с обледяванията по пътищата. Още през март т. г. от Европейския съюз препоръчаха инертният материал да не се използва. Пясъкът е основен замърсител на въздуха в градовете и води до запрашаване. Това обаче не бе спазено през миналия зимен сезон. Няма да бъде изпълнено на много места и сега. И обяснимо - пясъкът е най-евтиният материал срещу заледяването. Антиобледеняващите смески са с цени в пъти по-високи и не са по джоба на повечето кметства.