Избрани Новини
Брюксел прецаква България и с европарите за земеделие
13-10-2011, 11:35
Снимка:Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ
Автор:ВарнаУтре
ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Сега" на 13 октомври
Планът на Брюксел предвижда след 2013 г. да има таван на субсидиите за обработвана земя - до 300 000 евро на стопанство, европомощи да получават само т. нар. "активни" фермери, а земеделците в новите държави членки да продължават да получават по-ниски дотации от колегите си в Западна Европа до 2016 г. Освен това по-новите агрофирми в България и в другите страни от ЕС ще бъдат отрязани от субсидии за площи.
При директните плащания (субсидиите за обработване на земя) от 2014 г. ще действа ново правило - те няма да се отпускат на предприятия, създадени и получавали помощи след 2011 г. Това е съчетано с другото нововъведение - европомощта за площ за една ферма да не превишава 300 000 евро годишно. Идеята е да се прекрати практиката с евросубсидии да се създават агромилионери и да се гарантира, че парите ще стигат до повече земеделци.
Ограничението обаче лесно може да се заобиколи - като големите агрофирми се разделят на по-малки. Затова се въвежда още една преграда - новите земеделци (започнали след 2011 г.) да нямат право на европарите за ниви. Това обясни Анса Палмър, експерт от дирекция "Земеделие" на ЕК, на конференция в София.
На фермерите в ЕС, които са следили дискусиите от 2009 г. насам, и преди май 2011 г. са регистрирали повече от 1 фирма, ще им бъде трудно да хитруват, защото при кандидатстване за парите вече ще се проверяват за свързани лица.
Снежана Благоева, директор "Директни плащания" към МЗХ, обяви, че това ще е удар за България, защото у нас тепърва много хора ще се насочват към земеделие, примамени от субсидиите на ЕС.
Новите изисквания ще бъдат истинско изпитание за родните чиновници, които независимо от скандалите със САПАРД и Програмата за развитие на селските райони, все още не разбират в кои случаи се говори за свързани фирми. България и през 2014 г. ще получава по-малко пари старите-страни в ЕС. "ЕК не може да въведе еднакви субсидии за всички фермери, защото става въпрос за различни икономики, с различен БВП и различен дял на земеделието", уточниха експерти вчера. Запазва се старото правило субсидиите в ЕС да се изравнят през 2016 г.