Варна в страната на чудесата

Мисия Варна

16-10-2011, 10:38

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

РАЛИЦА ДРУМЕВА, в-к „Седем“

Всичко от Автора

Кирил Йорданов: „И понеже Ърнест Хемингуей вече е казал всичко за морето и за провинцията, ние, изповядвайки неговата „религия“, се стараем я прилагаме, колкото е възможно по-широко и по-цивилизовано. Не само в полза на Варна, а в полза и на всички българи, останали с поселищата си далеч от морето“.

Ако сте от хората, за които пословичното варненско осветление е най-голямото постижение на съвременната цивилизация, то този текст не е за вас.

Ако пък местният шовинизъм ви е заслепил дотолкова, че сравненията на Варна с Бургас, Пловдив и Констанца ви действат като червено на бик, веднага подарете на някого този вестник. Ако сте стегнали куфарите за столицата, Испания, Германия, Великобритания – вече е късно да губите време с четене.

Защото, докато кметът на Варна и кандидат за четвърти мандат Кирил Йорданов се смееше на нескопосани шеги за град Перник в шоуто на актьорите от „Пълна лудница“ по време на откриването на кампанията на новата му партия – ГЕРБ, кметицата на Перник отчете 4-годишния си мандат. Цифрите и фактите в него би трябвало да направят варненския градоначалник не чак толкова самоуверен.

В града, чийто бюджет е над 4 пъти по-малък от варненския, успешно се работи по проект за нова индустриална зона. С европари е изградена инфрастуктурата й за 1.7 млн. лева. За последните 4 години в града са открити 2 нови завода.

И докато във Варна публично-частното партньорство продължава да е мръсна дума, то в Перник общината заедно с частна фирма ремонтира улици за 5.3 млн. лева.

За 2010 г. Община Перник е обявена от министъра на финансите за най-успешна община по отношение на усвояване на средства от европейските фондове.

Без да е отличник, кметът на Русе отчита привлечени над 100 млн. лв. от фондовете на Европейския съюз.

През годините на мандата от 2008 г. до месец септември 2011 г. в Община Стара Загора са усвоени капитални вложения на обща стойност 66 млн. лв. Общината е отделила 1.1 млн. лв. за проектиране на реконструкцията на улиците и пътищата в града. Повече от 500 хил. лв. са изразходвани и за проекти, свързани с участие на Общината в Европейски програми.

Какви са тези цифри за Варна за последния мандат не става ясно от отчета на кмета Кирил Йорданов. Той беше представен в луксозно издание (тежка гланцирана хартия, твърди корици, пълноцветен печат) за 44 хиляди лева. 

Тиражът на изданието, което хвали 12-те последни години от управлението на града, е 500 бройки, по 88 лева всяка. Йорданов отказа да коментира цифрите и констатациите в изпъстреното с поетични метафори произведение. По думите му всичко, което може да се даде като отчет, се съдържа в албума, наречен „Варна, променящият се град“. Внимателен прочит на всичките 132 страници обаче показват друго: зад порой от приказки са скрити истинските факти за състоянието на града.

Кирил Йорданов предпочита да се отчита за 12 години наведнъж, което прави невъзможно сравнението с другите градове на страната, където градоначалниците скромно рапортуват за последните 4 години. Във варненския вариант по години са разбити само харчовете, които са удобни за Йорданов. В това число и откровено заядливата глава в книгата с отчета, наречена „За държавата“ – пари, които общината е платила за поддръжка на държавни обекти като Морската градина, например.

Затова вместо да сравняваме цифри и проценти да сравним направеното в града, което всички знаем, и направеното във вечните конкуренти на Варна - Пловдив и Бургас:  

Пловдив

55.5 км тротоари с подменена настилка (във Варна май не се сещам и за километър извън реконструираната ул. „Девня“), 3 напълно реконструрирани булеварда с тротоари, велоаели и разширяване на платната (тук пак започване и свършваме с ул. „Девня“, ? пробив, за велоалеи и дума да не става), 42 км напълно преасфалтирани улици, нов мост, готов проект за реновиране на 300 пловдивски улици с обща дължина 100 км.

Пловдив единствен в страната има завод за преработка на боклуци, модерно сметище и собствени съдове за смет, пише в отчета си пловдивският кмет. Край Варна има завод, който отлагахме с години, докато се разберат "мръсните" пари зад него, сметището непрекъснато е заплашено от затваряне и екокатастрофа.

В Пловдив за 4 г. години са засадени 2000 дървета, 200 000 храста, 1 млн. цветя. Готов е проектът за нови паркове за 3 млн. лева. Във Варна няма кой да окоси тревата и дадохме милиони за палми.

На фона на разпадащата се Спортна зала, харизаната на ТИМ галерия, мухлясалата Градска галерия и липсата на нормални зали за спорт и концерти в Пловдив в този мандат беше построен най-модерният в страната Археологически музей. Вместо да залага на фестивали със затихващи функции, Пловдив превърна в кауза културния живот в града. Само за Есенния салон на изкуствата той е посетен от половин милион туристи. Тук сега довършват градски дом на културата, ремонтираха 2 галерии и ги предоставиха за стопанисване не на съмнителни бизнесмени за хотел, а на дружеството на художниците.

Пловдив е единственият голям град в страната, в който местата в детските градини са повече от желаещите да ги посещават деца. За последните 4 години са построени 6 нови детски градини.

Ето и акцентите, които кметът на Бургас Димитър Николов посочи като най-важни от работата, свършена през мандат 2007 - 2011:
- 700 000 квадратни метра нов асфалт - улиците вече не се кърпят, а се ремонтират цялостно.
- 100 000 квадратни метра нови тротоари.
- Спечелени 47 европроекта на обща стойност 227 милиона лв. В момента още 22 са подадени и очакват своето одобрение.
- Изградени 1 спортна зала - "Никола Станчев"; 2 спортни комплекса - "Изгрев" /готов/ и "Славейков" /строи се в момента/.
- 2007 г. - заварен 1 действащ басейн в МКЦ. В момента 8. Колко басейна? Че тези хора море нямат ли си, за какво им са басейни. На Варна и тези старите, които ремонтираха няколко пъти след уж основната реконструкция, й стигат.
- 8 км. изградени нови велоалеи - осигурено финансиране за изграждането на още 20 км. до края на 2013 г. Думата велоялея във Варна е винаги в бъдеще време.  Единствената такава е смешно подбие и много знаково завършва в ограда.
- 41 детски площадки - 21 от тях реновирани, 20 изцяло нови.
- Детски градини: общо 34 - от тях 4 чисто нови, Супер модерна детска градина в "Меден рудник" в строеж, 17 изцяло реновирани. Спечелен проект за реновиране на останалите.  През 2007 г. - от 30 детски градини - само 2 са били ремонтирани.
- През 2007 г. липса на места в детските градини - 700, в яслите - 650. Към днешна дата дефицитът е сведен до минимум. (във Варна само за родените през 2008-ма не стигнаха 700 места)
- 100 % от самостоятелните ясли в града са ремонтирани.
- Спечелени 66 милиона лева за подмяна на стари и изграждане на нови канализации и водопроводи.
- 6 от 7-те подлеза, които се стопанисват от общината, са ремонтирани. Останалите 4 се поддържат от концесионери. Подлези? Мръсна (в буквалния смисъл) дума във Варна
- Ново осветление - парк Езеро и Морска градина. До края на годината 70 улици с ново осветление и GPS контрол.
- 2000 нови декоративни дървета и 3000 бр. храсти са засадени в града.
- Отделени средства за строителство и ремонт на 7 църкви.
- Над 10 обновени пенсионерски клуба.
- 1500 премахнати незаконни гаража - повечето от тях в "Меден рудник".
- Спечелените европроекти отвориха 800 нови работни места в Бургас.
Колкото до проектите, които общината е спечелила и предстои да се реализират, община Ямбол, скромна по размери и възможности в сравнение с Варна, отчита същата прогнозна сума: "Това, което предстои да се реализира в града, са проекти  за над 100 милиона лева", обещава кметът на Ямбол Георги Славов.

За финал ще цитирам Кирил Йорданов: „И понеже Ърнест Хемингуей вече е казал всичко за морето и за провинцията, ние, изповядвайки неговата „религия“, се стараем я прилагаме, колкото е възможно по-широко и по-цивилизовано. Не само в полза на Варна, а в полза и на всички българи, останали с поселищата си далеч от морето“.

Който разбрал-разбрал, който повярвал-повярвал. За останалите: Ще вали. Сняг.