Когато ЦИК греши, и боговете мълчат

Новините

17-10-2011, 10:38

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Труд" на 17 октомври

„Труд” публикува поредица от материали, посветени на серията от гафове, съпътстващи работата на Централната избирателна комисия (ЦИК), която отговаря за предстоящите на 23 октомври избори за президент и местна власт.

За ужас на избирателя обаче ситуацията е като в класическата максима: “Когато ЦИК греши, и боговете и мълчат.” Защото всички действия на комисията са подкрепени от разпоредбите на чисто новия Изборен кодекс.

Достатъчно показателно за работата на ЦИК е, че десет дни преди датата на изборите беше променен размерът, видът и формата на интегралната бюлетина, с която ще гласуваме само след седмица.

Комисията промени решенията си по темата няколко пъти, като последната й разпоредба дойде късно вечерта на 11 октомври, при положение че изборите са на 23-ти. Според закона бюлетините трябва да са готови 5 дни преди вота, тоест на 18-и. Така, благодарение на ЦИК, се стигна до провал на обявената на 25 август от Министерския съвет обществена поръчка за печат.

Клипът, с който трябваше да бъдат информирани гражданите как да гласуват, беше свален от екран по-малко от две седмици преди изборите, за да бъде преправен. Това се наложило заради поредицата от промени в бюлетините на комисията и конкретно заради начина на сгъване на книжата за гласуване.
Освен променения начин на прегъване на изборните книжа, в клипа се обяснява и гласуването с “Х”, което според Изборния кодекс е единственият знак, който ще се зачита.

Според изследване на НЦИОМ от края на септември, огласено в началото на октомври, 38 на сто от българите не знаят с какъв знак да гласуват.
ЦИК отказа да покаже стенограмите от заседанията си. Те бяха поискани по реда на Закона за достъп до обществена информация от Института за развитие на публичната среда.

В писмото отговор на ЦИК, изпратено на 21 септември, комисията най-общо обяснява принципа си на работа, обобщавайки, че “за заседанията на комисията се съставят протоколи и в тях се отразяват мнения, становища и препоръки по проекти на актове, като същите са свързани с оперативната подготовка на решенията на комисията и нямат самостоятелно значение”.

Така за обществото остава скрит и вотът на всеки от ЦИК, защото в протоколите и стенограмите, които се качват на сайта на комисията, не се отразява поименно по какъв начин се гласува. Скрити от обществото остават важни факти като как се формира мнозинство, каква дискусия се води и на базата на какви доводи всеки отделен член на комисията гласува дадено решение.
Bottom of Form