Избрани Новини
Изследване: Оценката за 4-годишния мандат на община Варна - средна работа
Бургас е отличникът сред общините, а морската столица е малко преди средата - чак на 11-то сред 27 общини.
Това показват данните широкоспектърно изследване за 4-годишните мандати на местните администрации, проведено през м. Септември 2011 г. от Гражданско движение „ДНЕС”, съвместно с изследователска агенция „ЕСТАТ”.
Съвкупната оценка на развитието на общините и дейността на местната власт, направена на база 7 показателя (сфери на дейност и развитие), подрежда следната класация:
1. Бургас
2. Монтана
3. Ловеч
4. Хасково
5. Пазарджик
6. София
7. Благоевград
8. Кърджали
9. Разград
10. Добрич
11. Варна
12. Стара Загора
13. Пловдив
14. Смолян
15. Габрово
16. Перник
17. Кюстендил
18. Велико Търново
19. Сливен
20. Русе
21. Плевен
22. Шумен
23. Силистра
24. Враца
25. Търговище
26. Ямбол
27. Видин
Според първия показател - „Ефективност на административните услуги” Варна е много назад - едва 21-а. Класацията води Община Ловеч, следвана от Разград и Монтана. На последните три места са Видин, Шумен и Перник. София е 5-а от общо 27 позиции. Рейтингът по този показател е изготвен на база проучване на Програма „Достъп до информация”, чрез оценяване на интернет страниците на общините и процеса на обработване на електронни заявления до административните структури в системата на изпълнителната власт.
По критерия „Финансова стабилност на общината” лидер е Столична община, следвана от Бургас и Варна, а на последно място са Търговище, Пазарджик и Кюстендил. Основен източник на информация за изчисляване на рейтинга по този показател са общинските бюджети. Използвани са елементи от методиката, описана в сравнителен анализ по рейтингови оценки на местните финанси на гл.ас. д-р Марин Маринов от Стопанска академия „Д. А. Ценов” – гр. Свищов.
Третият показател е „Обжалвани процедури за обществени поръчки”. Варна е на 17-о място, а лидер е община Кюстендил (с най-малко обжалвани процедури), следвана от общините Монтана, Пазарджик и Бургас.
В дъното на класацията тук са Силистра, Видин и Русе. Столична община се нарежда на 16-а позиция. Рейтингът по този показател е изготвен на база данните, публикувани в Регистъра на Агенцията по обществени поръчки, както и базата данни на Комисията за защита на конкуренцията.
По „Усвояемост на европейски средства” 13-о място за Варна. Лидер отново е община Ловеч, следвана от общините Перник и Кърджали. В дъното на класацията са Столична община, Плевен и Търговище. За изчислението на рейтинга по този показател са ползвани данните, публикувани в Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН) за договорени и изплатени средства към момента на провеждане на изследването.
По показателя „Работа на местната власт” на първо място е класирана община Бургас, следвана от общините Пазарджик и Монтана. Варна е 18-а. На последните три места в класацията са Силистра, Сливен и Видин. Столична община е в „златната среда” – на 12-а позиция. Рейтингът по този показател е формиран на база данни от проучвания на Движение „ДНЕС” и Агенция „ЕСТАТ” за отделните общини, както и от онлайн панел на „ЕСТАТ”, „УебРисърч” и Дарик радио.
Бургас отново е лидер, този път по критерия „Общинска инфраструктура”, а Варна е на 13-о място. На второ и трето са съответно Хасково и Монтана. С най-лоша инфраструктура са общините Ямбол, Видин и Сливен. Данните за изчисляване на рейтинга по този показател са получени от проучвания на Движение „ДНЕС” и Агенция „ЕСТАТ” за отделните общини, както и от онлайн панел на „ЕСТАТ”, „УебРисърч” и Дарик радио.
По „Оценка на различни аспекти от живота на общината” отново лидер е община Бургас, следвана от Стара Загора, а Варна е трета. На последните пет места са Враца, Сливен и Видин. И за изчислението по този показател са ползвани данните от проучвания на Движение „ДНЕС” и Агенция „ЕСТАТ” за отделните общини, както и от онлайн панел на „ЕСТАТ”, „УебРисърч” и Дарик радио.