40,13% Плевнелиев, 28,84% за Калфин при 96,84% преброени протоколи

Новините

25-10-2011, 11:07

Снимка:

© ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

„Организацията на изборите беше много лоша, нарушения имаше страшно неприятни, но това не променя изборния резултат и вие ще видите, че касиране на избори няма да има”

Росен Плевнелиев печели 40,13 % от гласовете, Ивайло Калфин – 28,84 % и Меглена Кунева – 14,05 на сто според междинните резултати за страната на ЦИК при обработени 96,84 % протоколи в Секционните избирателни комисии в ОИК, съобщават от Централната избирателна комисия.

Според тази извадка Волен Сидеров получава 3,67% от гласовете, Стефан Солаков – 2,57 на сто, Атанас Семов – 1,88%, Румен Христов – 1,94 % и Светослав Витков – 1,52 на сто от гласовете.

БиТиВи изборният спец проф. Михаил Константинов обясни, че на тези избори е имало  много повече бумащина. „Организацията на изборите беше много лоша, нарушения имаше страшно неприятни, но това не променя изборния резултат и вие ще видите, че касиране на избори няма да има”, посочи той. Според него причините за проблемите, възникнали в изборния ден, се дължат на несъвършенства в Изборния кодекс. Един от тях е увеличаването на контролите в изборните протоколи.

Проф. Михаил Константинов допълни, че трябва да се постави въпросът за районирането в общините, защото в държавата има общини с по една секция, а в София са 1500. „Имаме неопитна изборна администрация. Вместо да бъдат допуснати камери в ОИК-София, вътре имаше депутати от ГЕРБ. Това е нон-сенс районен координатор да присъства на преброяване на бюлетини”, каза пред БНТ Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.

„СИК се обучава от ОИК, а ОИК се обучава от ЦИК. Многократно предупреждавахме ЦИК, че закъснява със старта на обучението на ОИК. Първо отговорността за този хаос я носи ЦИК, която трябва да признае, че не можа да облекчи изборната администрация в България, закъсня изключително много информационната кампания за избирателите. Освен този хаос, който наблюдаваме в момента, има още по-голям проблем, има хора, които не успяха да гласуват в изборния ден, защото ги нямаше в списъците“, категорична е Цонева.

„ЦИК има оправдание не само за тази ситуация, а за която и да е. ЦИК отбива ударите или към ГРАО или към други места. Отговорността за това как протичат изборите е на самата държава. ЦИК, ГРАО, Министерски съвет носят отговорността и няма как да убеждават гражданите в друго. Ако на втория тур гледаме целия този хаос и безумие, има членове на ЦИК, които отказват да се явят на втори тур, какво ще направи ЦИК, ще се оправдае със СИК ли затова, че в България не могат да се проведат нормално избори? Какво е това отношение на институциите към българите, които имат право да избират“, попита Цонева.

„На нашия сайт пристигаха жалби, свързани с това, че хората бяха ужасени от това, че не могат да се открият в избирателния списък за гласуване основно за местна власт. Има проблем и в забранителния списък, има лица, които имат право да гласуват, защото техният постоянен и настоящ адрес отговаря на изискването за уседналост. Тези хора са хиляди. Това е безпрецедентен скандал“, подчерта още Цонева. Тя каза, че на втори тур е добре да се направи така, че тези списъци да бъдат коригирани и тези хора да могат да гласуват. „Това, че дори един българин не е успял да упражни правото си на глас е изключителен проблем за мен“, категорична е Цонева.