Избрани Новини
ЕП гласува резолюция за достъпа ни до европазара на труда
Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор заяви, че за България и Румъния след тази година комисията ще представи анализ на развилите се процеси.
Докладчикът по темата -румънският евродепутат Траян Унгуреану, посочи в своето изказване, че това е много чувствителен проблем, който очертава икономическото и социалното бъдеще на общността. Той смята, че в момента сме изправени пред абсурд - не може свободното движение на работниците да бъде нещо, за което трябва да се борим, това е право на всеки, макар все още 10 държави в ЕС ограничават достъпа на българи и румънци до своите пазари на труда.
Унгуреану цитира данни от официалната статистика, според които от години имигрантите от Източна Европа не създават допълнителна безработица или нарушаване на равновесието на пазара на труда в страните, където се заселват. Тези хора изработват около един процент от БВП в държавите, където се намират, добави депутатът. Не може да има "повече Европа" за по-малко европейци, коментира той.
На този етап Австрия, Белгия, Германия, Италия, Люксембург, Малта, Франция, Великобритания и Ирландия поддържат ограниченията до своите трудови пазари за българи и румънци, а от това лято Испания възстанови забраната за наемане на работници от Румъния.
Датски евродепутат посочи, че групата на Зелените в Европарламента подкрепя правото на европейските граждани да живеят и работят навсякъде в ЕС. Полски евродепутат каза, че мобилността е едно от основните права в ЕС, а все още има препятствия пред същинската мобилност. Евродепутат от Португалия отбеляза, че една трета от трудещите се в ЕС са с ниски заплати, има и 5 000 000 безработни, лишени от достойно бъдеще. Много често се насърчава социалният дъмпинг, наблюдава се експлоатация на чужденците, добави той.
Еврокомисарят по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор заяви, че за България и Румъния след тази година комисията ще представи анализ на развилите се процеси. От 3 януари 2012 г. ще бъде взето решение от държавите в ЕС по повод ограниченията, отбеляза той.
Еврокомисарят добави, че страните, в които има ограничения, ще бъдат уведомени от Брюксел в края на годината за неговото становище. Ако те искат да продължат ограничителните режими до максималния срок - края на 2013 г., ще трябва да направят своята обосновка.