Избрани Новини
Бюджет под знака на еврото
27-10-2011, 11:00
Снимка:Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ
Автор:ВарнаУтре
ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Труд" на 27 октомври
67% от средствата за капиталови разходи догодина се очаква да са по това перо. Със 130% трябва да се увеличат постъпленията от Брюксел при възстановяване на парите по оперативните програми. През 2012 г. те трябва да стигнат почти 3,32 млрд. лв. при 1,66 млрд., заложени за тази година.
Ускоряването е наложително заради европравилото, според което средствата по проектите, които се финансират по европрограми, трябва да се възстановят от Брюксел най-късно до 3 години (ако са започнати до 2009 г. вкл.), или до 2 години (от 2010 г. насам). Така излиза, че през 2012 г. трябва да бъдат поискани всички пари по проектите от 2009 и 2010 г. В противен случай ще бъдат загубени.
Заедно с националното съфинансиране по европрограмите в бюджета за догодина са предвидени общо разходи от 3,83 млрд. лв. Според министър Дончев плащанията по проекти догодина трябва да стигнат 40% от европарите за целия програмен период при 16% в момента. Намалени спрямо плана за тази година са средствата за директни плащания към земеделските производители. Предвижда се догодина за това да бъдат изразходвани 976,6 млн. лв., което е с около 84 млн. лв. по-малко спрямо предвиденото за 2011 г.
“Като цяло проектобюджетът за 2012 г. е разумен и добър в рамките на възможното. Той е консервативен, балансиран и без допълнителни тежести за бизнеса”, коментира пред “Труд” Камен Колчев, член на управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).“Липсва ни това как бюджетът ще доведе до реформи в определени системи. Това е разковничето за по-ефективно управление”, каза Колчев.
КРИБ е склонен да приеме увеличаването на минималната работна заплата, при условие че бъдат отвързани някои от свързаните с нея плащания, защото за преизчисляването им е необходим огромен административен капацитет.“Нямаме съществени критики към бюджета, но очакванията ни са да видим реални реформи”, заключи Камен Колчев.
Истинската реформа в администрацията ще започне догодина, става ясно от доклада към проектобюджет 2012. Вицепремиерът Симеон Дянков, който отговаря и за чиновническия апарат в държавата, обещава най-сетне да въведе диференциране при заплатите на служителите в зависимост от количеството и качеството на тяхната работа. Плановете са фонд “Работна заплата” да се раздели на две, като 75% бъде твърда част, която да се раздава като основна заплата. А останалите 25% да отиват при най-трудолюбивите.