Медна карта със съкровища мами иманяри

Новините

29-10-2011, 10:31

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "24 часа" на 29 октомври

„24 часа” разказва за древна книга за 15 000 евро, излъгала десетки иманяри, че разкрива тайни за несметни богатства.

На медните й листове текстове, изписани на латински, славянски, гръцки и еврейски, разказват къде и как наш владетел е заровил цялата хазна, преди да отиде на война. "Експертите от Научно-историческия музей ни разказаха, че знаят за подобна или същата книга още от 1980 г. Тогава тя е била предлагана на властимащите, разказва началникът на сектор "Културно-исторически ценности" в "Криминална полиция" Ангел Папалезов.

Интересното менте, подмамило доста хора, жадни за бързо забогатяване, стигнало до ръцете на полицаите, след като била разбита иманярска банда в Пловдивско.
"Около 50 000 човека излизат да копаят и да търсят находки всеки ден, защото страната ни е голям археологически обект и практически до всяко село има поне два обекта.. Иманярите са доста добре подредена структура. На най-ниското стъпало работят за надница от 50 лева и копаят под ръководството на бригадир. Други на собствени разноски търсят съкровища и печелят, когато имат късмет. Според данните на полицията това ниво през лятото може да набъбне до 200 000 човека.

На следващото стъпало има около 1000 регионални дилъри. Над тях стоят други 200, които са на национално ниво. Те имат реалната възможност да купят нещо по-качествено и скъпо. Само 50-ина излизат в чужбина да пласират стоката. От 5 до 10 човека са на върха на пирамизата. Тези хора въртят около 1-2 млн. лв. от находки годишно. Уникалните находки или просто добри копия се предлагат и купуват на тържища всеки понеделник, сряда и петък в столицата в заведения и кафенета срещу френската гимназия. Там се обменя най-новата информация за интересни предмети, уговарят се пътувания или просто споделят новостите на пазара.

Според закона правенето на ментета на картини се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв., ако не отговарят на определените изисквания. Копията трябва да имат разрешение от министъра на културата, да бъдат с 10 процента по-малки от оригинала и да са обозначенш като копия. Досега обаче има само около 10 регистрирани такива копия в Министерството на културата, разказаха от полицията.

За съжаление като най-добри фалшификатори се определят реставраторите, бижутерите и художниците, разказват полицаите.