Не вярвам, че демокрацията в България върви в правилна посока

Новините

01-11-2011, 08:55

Снимка:

Кристина Баракова-Албу © ВАРНАУТРЕ.БГ

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА: Най-интересното от вестник "Сега" на 1 ноември

В. „Сега” публикува интервю на журналиста Светослав Терзиев с бившия посланик на САЩ Джеймс Пардю, в което дипломатът казва, че е шокиран от корупцията в медиите и политическото сплашване.

„Управляващите бяха много добри в концентрирането на власт, но се тревожа, че няма да бъдат толкова добри в изпълнението на обещанията, дадени на българския народ, казва бившият посланик на САЩ у нас.

Джеймс Пардю бе посланик в България от 2002 до 2005 г.

На въпрос дали вижда разлика в начина на провеждане на избори у нас в сравнение с парламентарните от 2005-а г., Пардю казва: „Имам много тревоги за посоката на демокрацията в България. Две са главните ми безпокойства: първото ми е за свободата на печата и трябва откровено да заявя, че съм шокиран от корупцията в медиите по време на изборите; второто произтича от политическото сплашване, стигнало до равнище, което не съм виждал по-рано. Затова реших да говоря открито - както в България, така и в чужбина. Трябва да направя нещо, за да помогна на демокрацията в България. Имаше платени публикации в полза на определени хора и отказ да се отразяват проявите на кандидати, които не плащат на медиите. Това е важна причина за тревога, която споделих и с журналисти, и с лица, наблюдаващи медиите. Говорих и с хора, участващи в политическия процес. Те предпочитат да мълчат заради степента на политическо сплашване, но аз мога да говоря. Нека международните наблюдатели за изборите дадат своята присъда. Но в по-общ план аз не вярвам, че демокрацията в България върви в правилна посока. Това ме тревожи.”

В интервюто той отбелязва и, че организираната престъпност тук е прекалено влиятелна. Тя е прекалено видима, защото всеки я вижда, и е твърде организирана, защото е много влиятелна от дълги години. Но властите не отправят предизвикателство към нея и че тя остава твърде влиятелна.

Наистина ли американските власти вярват, че демокрацията при Борисов не е изправена пред големи предизвикателства?, пита журналистът, на което експосланика отговаря с въпрос: ”Да си правиш снимки с високопоставени лица не означава да покажеш какво мислят Съединените щати. Това е елементарен трик. Официалните лица може и да харесват снимките, но едва ли харесват да бъдат показвани за политически цели.”