Прокуратурата: Неправомерното включване в забранителните списъци не е престъпление

Новините

02-11-2011, 17:52

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Става въпрос за грешно подадена информация от МВР

Прокуратурата няма да разследва случаите на неправомерно включване в забранителните списъци, тъй като това не представлява състав на престъпление по НК, а административно нарушение, съобщава Дневник.

Става въпрос за грешно подадена информация от МВР, ръководено от шефа на предизборния щаб на ГЕРБ Цветан Цветанов,  към Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО), която пък е в структурата на МРРБ. Заради грешна информация от МВР към ГРАО хиляди от попадналите неправомерно в нововъведения на тези избори забранителен списък за гласуване - с общо над 440 хил. души, не можаха да упражнят конституционното си право на глас.

За втория тур въпреки конкретните предложения от неправителствения сектор и призива на омбудсмана към ЦИК да намери решение как тези хора да гласуват, доминираната от ГЕРБ избирателна администрация отказа да се ангажира с проблема

Юристи обаче твърдят, че държавното обвинение може да се сезира по чл. 167 ал.1 от Наказателния кодекс. Съставът гласи, че „който чрез насилие, измама, заплашване или по друг незаконен начин попречи на някого да осъществи избирателното си право, или да бъде избран, се наказва с лишаване от свобода до три години или пробация.” Прокуратурата е образувала 15 досъдебни производства за случаи на насилие или заплашване, но не и за "друг незаконен начин". Тук може да попадне именно неправомерното включване в забранителните списъци. Освен това основание за самосезиране е и комуникацията между отговорните институции - МВР, ГРАО и общините.

В писмо месец преди изборите ГРАО признава пред общините за грешки в списъците и дава инструкции как да ги отстранят "ръчно". На места писмото пристига късно и корекции не могат да бъдат нанесени. Никоя институция не поема отговорност за проблема, а от Министерството на регионалното развитие и благоустройство, към което е и ГРАО, обвиниха за грешката избирателите, които е трябвало да проверят списъците сами. Според Избирателния кодекс за местна власт се изискваше 4 месечна уседналост, т.е. да гласуват само хора, чийто адрес е в съответната община от повече от 4 месеца преди изборите. И да не могат да подават глас хората, които имат настоящ адрес в чужбина.