Избрани Новини
Световните медии за гръцката криза и вота на Папандреу
Британският "Гардиън" прогнозира, че очакваните парламентарни избори в Гърция могат да се окажат още една импровизация, за да се постигне желаният политически консенсус в страната.
"Гърция върви към ново правителство", пише в. "Уолстрийт джърнъл. Изданието отбелязва, че премиерът Георгиос Папандреу е спечелил вота на доверие, но се готви да подаде оставка, за да открие пътя за многопартиен кабинет и да намали несигурността, обзела страната през тази седмица заради следващия транш от заема за Гърция.
Си Ен Ен изтъква, че Папандреу е спечелил вота на доверие, като по този начин е дал "глътка въздух на гръцката икономика, но не и панацеята". Тази победа на Папандреу със 153 гласа дойде малко след като той обяви, че ще започне разговори за съставяне на правителство на консенсуса, макар все още да не е ясно дали той ще го оглави.
В. "Ню Йорк таймс" отбелязва, че Папандреу е спечелил решителния вот на доверие в гръцкия парламент, който би ознаменувал одобряването на новия европейски спасителен пакет за страната, договорен на 26 октомври от европейските ръководители за стабилизиране на еврото и за подпомагането на Гърция, за да избегне фалит.
Британският в. "Индипендънт" определя като "пирова" победата на Папандреу в гръцкия парламент на гласувания след полунощ вот на доверие на неговия кабинет. Драматичната нощ в Атина, съпътствана от разгорещени страсти в парламента и масови демонстрации на улиците, не успя да даде решение на безизходицата, която заплашва да върне Гърция към драхмата и да доведе страната до фалит, изтъква британското издание.
Над 50 телевизионни канала са поискали разрешения да отразяват среднощния вот на доверие на кабинета Папандреу. Повечето от големите световни медии са отразявали в реално време гласуването в гръцкия парламент, съобщават гръцките електронни издания.
Агенция "Ройтерс" коментира, че независимо от хода на политическите събития, единственото сигурно нещо е, че "Гърция е потънала в перманентно безвластие, което буди безкрайни въпросителни около поведението на международните кредитори на страната"."Дойче веле" посочва, че политическите сътресения в Атина са доминирали и на срещата на върха на Г-20 в Кан, като подчертава, че за гръцкия премиер Георгиос Папандреу нещата стават все по-трудни.
Френският "Либерасион" пише, че лидерите на Г-20 са се фокусирали върху възможността да обединят усилията си за уреждане на дълговата криза в Европа, въпреки че гръцката криза можа де предизвика "верижна реакция" за световната икономика.
"Монд" допълва, че "Париж желае Гърция да остане в еврозоната".
Британският "Гардиън" прогнозира, че очакваните парламентарни избори в Гърция могат да се окажат още една импровизация, за да се постигне желаният политически консенсус в страната.
Топ Новини