Световните медии за гръцката криза и вота на Папандреу

Новините

05-11-2011, 17:17

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Британският "Гардиън" прогнозира, че очакваните парламентарни избори в Гърция могат да се окажат още една импровизация, за да се постигне желаният политически консенсус в страната.

Всички  водещи световни медии продължават да следят с интерес  и загриженост гръцката криза и опасността, която дебне европейските пазари и  еврозоната, заради поведението на южната ни съседка. „Дневник”  прави преглед на позициите, заемани от западните медии по темата.

"Гърция върви към ново правителство", пише в. "Уолстрийт джърнъл. Изданието отбелязва, че премиерът Георгиос Папандреу е спечелил вота на доверие, но се готви да подаде оставка, за да открие пътя за многопартиен кабинет и да намали несигурността, обзела страната през тази седмица заради следващия транш от заема за Гърция.

Си Ен Ен изтъква, че Папандреу е спечелил вота на доверие, като по този начин е дал "глътка въздух на гръцката икономика, но не и панацеята". Тази победа на Папандреу със 153 гласа дойде малко след като той обяви, че ще започне разговори за съставяне на правителство на консенсуса, макар все още да не е ясно дали той ще го оглави.

В. "Ню Йорк таймс" отбелязва, че Папандреу е спечелил решителния вот на доверие в гръцкия парламент, който би ознаменувал одобряването на новия европейски спасителен пакет за страната, договорен на 26 октомври от европейските ръководители за стабилизиране на еврото и за подпомагането на Гърция, за да избегне фалит.

Британският в. "Индипендънт" определя като "пирова" победата на Папандреу в гръцкия парламент на гласувания след полунощ вот на доверие на неговия кабинет. Драматичната нощ в Атина, съпътствана от разгорещени страсти в парламента и масови демонстрации на улиците, не успя да даде решение на безизходицата, която заплашва да върне Гърция към драхмата и да доведе страната до фалит, изтъква британското издание.

Над 50 телевизионни канала са поискали разрешения да отразяват среднощния вот на доверие на кабинета Папандреу. Повечето от големите световни медии са отразявали в реално време гласуването в гръцкия парламент, съобщават гръцките електронни издания.

Агенция "Ройтерс" коментира, че независимо от хода на политическите събития, единственото сигурно нещо е, че "Гърция е потънала в перманентно безвластие, което буди безкрайни въпросителни около поведението на международните кредитори на страната"."Дойче веле" посочва, че политическите сътресения в Атина са доминирали и на срещата на върха на Г-20 в Кан, като подчертава, че за гръцкия премиер Георгиос Папандреу нещата стават все по-трудни.

Френският "Либерасион" пише, че лидерите на Г-20 са се фокусирали върху възможността да обединят усилията си за уреждане на дълговата криза в Европа, въпреки че гръцката криза можа де предизвика "верижна реакция" за световната икономика.

"Монд" допълва, че "Париж желае Гърция да остане в еврозоната".

Британският "Гардиън" прогнозира, че очакваните парламентарни избори в Гърция могат да се окажат още една импровизация, за да се постигне желаният политически консенсус в страната.