Избрани Новини
Година след смъртта на Васил родителите още търсят отговори
Инцидентът на 11.11.2010 г. стана в час по физическо в двора на училище "Св. Св. Кирил и Методий"
Сведетели на трагедията, които следствието така и не пожела да разпита, твърдят, че момчето е починало след като е ритнато с крак в областта на корема.
Инцидентът станал в час по физическо в двора на училище "Св. Св. Кирил и Методий". Според първоначалната версия на лекарите от силния удар Васко е повърнал, после е аспирирал и така се е задушил.
Момчето е докарано в реанимация в състояние на клинична смърт. След реанимация сърдечната дейност е възстановена, но детето почива от мозъчна смърт.
Няколко часа по-късно се появява нова версия: Васил е имал вродено сърдечно заболяване и то е причинило смъртта му. Бащата и майката, която е лекар, отказват да приемат промяната във фактите около смъртта на детето им.
"Описаното в протокола от аутопсията тежко състояние отговаря на болен 80-годишен мъж, който не би могъл да се движи, а Васил беше скиор, спортист“, разказва бащата. Заради тези несъответствия семейство Шопови иска нова експертиза на данните от аутопсията, която да бъде направена в София. Засега Варненската окръжна прокуратура им отказва под предлог, че причината за смъртта е болест и разследване не е нужно. Това обаче изобщо не се връзва с куп събития, последвали инцидента. Като това, че свидетели, видели случката и първи притекли се на помощ, са били заплашвани да не свидетелстват.
В отворено писмо от 20 ноември 2011 г. родителите задават редица въпроси на директорката на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий":
"Защо за разигралата се трагедия в училищния двор, когато синът ни е лежал на земята, нуждаейки се от помощ, сигнал на телефон 112 е подаден от дете? По думите на разследващия полицай първоначалното обаждане не е било прието сериозно именно по тази причина.
Къде се е намирала по това време и какво е правила учителката по физическо възпитание, в чийто час е станал инцидентът?
Защо въпросната учителка, обаждайки се на мобилния телефон на майката в 16.15 часа, дори не е знаела какво се е случило с детето ни? Тя заяви: "в часа по физическо две деца се сбиха, но Васко пострада... не знам, мисля, че си удари главата".
Какво точно се е случило в училищния двор и по кое време? Кой, защо и в коя част на тялото е ударил детето ни, преди то да почине?
С какво е помогнала училищната лекарка? Според екипа на Спешна помощ детето ни е било повече от 20 минути без сърдечна дейност до пристигането на линейката. След 7-10 минути в Шокова зала е възстановена сърдечната дейност, но вече е било твърде късно. Какво се е случило между удара и идването на медицинския екип.
Информирана ли сте дали е имало подобни инциденти в час по физическо възпитание в повереното Ви училище и преди? Родители на деца, учили във Вашето училище, се свързаха със семейството ни. Те желаят да дадат публичност на инцидентите с техните деца.
Какви мерки сте взели лично Вие, госпожо директор, такива инциденти да не се повтарят?
Защо Вие, госпожо директор, намирайки се в Спешния център, в телефонен разговор с училището разпоредихте да се казва, че инцидентът с нашето дете е станал в междучасие и питахте защо учителката е уведомила майката за случилото се? Ако инцидент с дете стане в междучасие, не трябва ли да му се помогне? Какво ще бъде Вашето облекчение, ако скриете истината?
Какви писани процедури има за това как трябва да се действа при инциденти с деца в училище? Има ли въобще такива процедури? Ако няма, кой орган трябва да ги напише?"
Година по-късно семейство Шопови все още няма отговор на въпросите, зададени на директорката Сияна Филипова.
"Отговорите няма да върнат нашия син, но, ако бъдат анализирани, подобна трагедия с друго българско дете може да бъде избегната", обяснява Евгени Шопов.
Анализирани ли са въпросите? Всички мълчат... Българите забравят много бързо всичко онова, което не ги касае пряко.