Пак оправдаха ексминистър Николай Цонев по делото за неизгодни сделки

Новините

10-11-2011, 11:52

Снимка:

Sofia Photo Agency

Автор:

ВарнаУтре

Всичко от Автора

Това е третият процес, който прокуратурата не успява да спечели срещу бившия военен министър

Военноапелативният съд потвърди оправдателната присъда от първа инстанция на бившия министър на отбраната Николай Цонев по делото срещу него за 4 неизгодни сделки през 1999 г., съобщи Medapool.

Това на практика е четвъртото оправдателно решение за ексминистъра през последната година.

Той бе обвинен за нарушения на Закона за обществените поръчки при подписването на договори за доставка на авио и авточасти, както и на 183 тона месни консерви и свинско месо. Военното ведомство бе завело срещу него и иск за 970 653 лева за нанесените щети. Този иск бе отхвърлен от магистратите. Решението на втора инстанция все пак не е окончателно и може да се обжалва в 15-дневен срок пред Върховния касационен съд.

Разследването за 4-те договора, сключени преди повече от 10 години, първоначално бе прекратено от военната прокуратура заради липса на данни за престъпление, но след идването на ГЕРБ на власт през 2009 г. бе подновено покрай ударното подаване на сигнали от тогавашния министър Николай Младенов срещу предшественика му. Прокуратурата обаче не успя да намери нови доказателства, които да докажат вината на Цонев.

Това е третият процес, който прокуратурата не успява да спечели срещу бившия военен министър, след като в края на миналата и в началото на тази година той последователно бе оневинен на първа инстанция по обвинения за неизгодно закупуване на поточна линия за хангари и за неправомерно увеличаване на капитала на дружеството "Терем".

Първото дело все още не е стигнало до Софийския апелативен съд (САС), тъй като съдия Мариян Марков от Софийския градски съд (СГС) все още не е написал мотивите си към оправдателната присъда. Казусът с увеличения капитал на "Терем" обаче вече е обявен за решаване от САС и изходът се очаква съвсем скоро.

Към финал върви и най-шумният процес срещу Цонев, по който той е подсъдим заедно със съдия Петър Сантиров и бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов за даване на подкуп на следователя Петьо Петров, който трябвало да саботира разследване за закупуването на комуникационната система "Странджа 2".

Последният казус обаче още не е стигнал до съда и се води срещу неизвестен извършител. Това е и един от основните аргументи в защитната теза на Цонев по корупционното дело, тъй като показва липсата на мотив за даването на подкуп на следователя Петров. Още повече, че ексминистърът не фигурира и в многобройните СРС-та по делото, които на последното заседание бяха определени като автентични от вещото лица Евгений Николов. Заключението му предизвика спорове в съдебната зала, тъй като се оказа, че служителят на БАН участва в междуведомствена група, в която участват и ръководителите на секретните звена за подслушване в МВР и ДАНС. Въпреки това съдия Иван Коев отхвърли искането за отвод на експерта като неоснователно. В продължение на няколко месеца той полагаше усилия да намери независимо вещо лице и отказваше исканията на прокуратурата да ангажира с казуса Националния институт по криминалистика и криминология към МВР.